Beyblade Turnuvası Kuralları

ERTUĞRUL

 • *
 • Toplam İleti 1118
 • BeyPuan 440
 • Saldır Tempo!!
Beyblade Turnuvası Kuralları
« : Haziran 01, 2017, 00:20:02 »
BEYBLADETR.COM BEYBLADE TURNUVASI KURALLARI 2020:

Başvuru:

1) Turnuvaya katılmak isteyenler son katılım tarihine kadar turnuva konusunda bulunan başvuru formunu doldurmalıdır. Formu doldurmayanlar veya yanlış bilgi verdiği ortaya çıkanlar turnuvaya katılamayacaktır.

2) Turnuvaya katılım için yaş sınırı 14 ve üzeridir. Resmi turnuvalardaki yaş sınırı 7-13 (veya 8-13) arasıydı fakat küçük yaştakilerin sorumluluğunu almak istemediğimizden ve resmi turnuvalara katılamayanlara hitap etmek istediğimizden böyle bir yaş sınırlaması koyduk.

3) Turnuvaya kapasitemizden fazla kişi başvuru yaparsa fazlalık olan kişiler yedek oyuncu olacaktır ve yedek oyunculara ne yapılacağı turnuva gününde karar verilecektir.

4) Turnuva gününden önce kimin kimle maç yapacağına dair bir maç çizelgesi paylaşılacaktır. Maçına geç kalan oyuncu elenecektir.

Ekipman:

5) Turnuvaya sadece Takara Tomy, Hasbro veya Sonokong tarafından üretilmiş orijinal Beyblade, fırlatıcı, fırlatma şeridi ve aksesuar ile katılabilirsiniz. Sahte ürünler ile turnuvaya katılamazsınız.

6) Turnuvaya kırılmış, onarılmış veya modifiye edilmiş parçası olan Beybladeler ile katılamazsınız. Yine de hasar derecesine göre kullanımına izin verilebilir.

7) Eğer Beyblade'iniz maç esnasında kırılırsa ve kırılan parçayla aynı bir yedek parçanız yoksa turnuvadan elenirsiniz.

8) Turnuvaya, başvuru konusunda belirtilen jenerasyon (1., 2. veya 3.) dışındaki Beybladeler ile katılamazsınız.

9) Aksi belirtilmediği sürece turnuvaya HMS, elektronik, kumandalı, XTS (Tornado Battlers, Electro Battlers, IR Spin Control ve Stealth Battlers) ve Synchrome Beybladeler ile katılamazsınız.

10) Aksi belirtilmediği sürece turnuvaya tek bir Beyblade ile katılabilirsiniz ve bu Beyblade karma (illegal karma hariç) olabilir.

11) Turnuvada uzun şerit kullanılıp kullanılmayacağına yöneticiler tarafından karar verilecektir. Eğer turnuva alanında iki veya daha fazla uzun şerit varsa ve uzun şerit sahibi oyuncular uzun şeritlerini diğer oyuncular ile paylaşmayı kabul ederse uzun şerit kullanımı serbest olacaktır.

12) Turnuvada Rev-Up Launcher hariç ipli fırlatıcı kullanabilirsiniz.

13) Turnuvada launcher grip (tutacak) kullanabilirsiniz fakat üzerine rakip oyuncunun fırlatışını engelleyecek kadar ekleme yapmayın. Bu özellikle Burst jenerasyonu için geçerli.

14) Turnuvaya özel parça veya aksesuar kısıtlamaları olabilir. Bu kısıtlamalar turnuva konusunda belirtilir.

15) Beybladelerin ve diğer aksesuarların kontrol edilebilmesi için turnuva saatine en az 15 dakika kala turnuva alanında olmanız gerekmektedir.

Karşılaşma:

16) Bireysel Turnuvalar: Karşılaşmalar bire bir yapılır ve yarışmacılar hakemin “3, 2, 1, Hazır, Ateş! (Haydi, Fırlat!)” komutu ile Beybladelerini fırlatırlar. Jenerasyonlara göre farklı kurallar uygulanabilir ve o kurallar aşağıdaki şekildedir:

   16.1) Bakuten Shoot: Rakibinizin Beyblade'ini BeyStadyum dışına çıkartabilirseniz 2 puan; rakibiniz yanlış fırlatırsa, dışarıya fırlarsa, BeyStadyum içerisinde dönüp dışarı çıkarsa veya ondan uzun süre döndürebilirseniz 1 puan kazanırsınız. 3 puana ilk ulaşan oyuncu kazanır.

   16.2) Metal Fight: Rakibinizin Beyblade'ini BeyStadyum dışına çıkartabilirseniz 2 puan; rakibiniz yanlış fırlatırsa, dışarıya fırlarsa, BeyStadyum içerisinde dönüp dışarı çıkarsa veya ondan uzun süre döndürebilirseniz 1 puan kazanırsınız. 7 puana ilk ulaşan oyuncu kazanır.

   16.3) Burst: Rakibinizin Beyblade'ini patlatabilirseniz 2 puan; rakibiniz yanlış fırlatırsa, dışarıya fırlarsa, BeyStadyum içerisinde dönüp dışarı çıkarsa, rakibinizin Beyblade'ini BeyStadyum dışına çıkartabilirseniz veya ondan uzun süre döndürebilirseniz 1 puan kazanırsınız. 3 puana ilk ulaşan oyuncu kazanır.

   16.4) Alternatif Kurallar: İlk jenerasyona ait karşılaşmalarda üç raunttan ikisini kazanan karşılaşmayı kazanmış sayılacaktır, ikinci jenerasyona ait karşılaşmalarda ise toplamda üç raunt kazanan karşılaşmayı kazanmış sayılacaktır. Turnuvaya özel olarak başka kurallar da uygulanabilir.

   16.5) Üçlü Vuruş Kuralları: Bu kurallar tüm jenerasyonlar için geçerlidir. Her oyuncu turnuvada kullanmak için parçaları birbirinden farklı üç tane Beyblade seçer. Oyuncular karşılaşmadan önce sadece hakeme gösterecek şekilde Beybladelerinin kullanım sırasını belirlerler. Her Beyblade'i sadece bir raunt kullanabilirler. Berabere biten rauntlar biri kazanana kadar tekrarlanır. Üç raunttan ikisini kazanan karşılaşmayı kazanmış sayılır.

      16.5.1) Bakuten Shoot: Başlık, dönüş mekanizması ve mandallar haricindeki parçalar her Beyblade için farklı olmalıdır.

      16.5.2) Metal Fight: Ön yüz haricindeki parçalar her Beyblade için farklı olmalıdır.

      16.5.3) Burst: God Chip haricindeki parçalar her Beyblade için farklı olmalıdır.

17) Takım Turnuvaları: Karşılaşmalar bire bir yapılır ve yarışmacılar hakemin “3, 2, 1, Hazır, Ateş! (Haydi, Fırlat!)” komutu ile Beybladelerini fırlatırlar. Üyelerimizin takım turnuvalarına katılabilmeleri için öncelikle 2-4 oyuncudan oluşan bir takım kurmaları gerekmektedir. Aşağıdaki kurallar tüm jenerasyonlar için geçerlidir:

   17.1) Bakuten Shoot Tarzı: Her takım üçer kişiden oluşur. Her oyuncu birer raunt oynar. Berabere biten rauntlar biri kazanana kadar tekrarlanır. Üç raunttan ikisini kazanan takım karşılaşmayı kazanmış sayılacaktır.

   17.2) V-Force Tarzı: Her takım ikişer kişiden oluşur. Her oyuncu birer raunt oynar. Berabere biten rauntlar biri kazanana kadar tekrarlanır. Toplamda iki raunt kazanan takım kazanmış sayılacaktır. Eğer sonuç 1-1 olursa kazanan oyuncular arasında bir raunt daha oynanır.

   17.3) Alternatif Tarzlar: Bireysel turnuvalarda uygulanan kurallar takım turnuvalarına uyarlanabilir. Örneğin; üçlü vuruş kuralları veya üç puanlı sistem kullanılabilir. Böylece her oyuncu birden fazla raunt oynamış olur.

18) Her jenerasyon için ortak olan kurallar aşağıdaki gibidir:

   18.1) Beyblade’iniz rakibinizinkinden 1 tur bile fazla dönse yenmiş sayılacaksınız fakat kararsız kalmamızı sağlayacak kadar kısa bir dönüşse saymayabiliriz.

   18.2) Kendi hatanızla Beyblade'i dışarı fırlatırsanız yenilmiş sayılacaksınız. Sadece atıcıyla ilgili bir sorundan dolayı Beyblade'i atamamak veya dışarı atmak bir seferliğine sayılmayacaktır.

   18.3) Bazı stadyumların çevresi duvarla çevrili oluyor ve saha dışı görevi görmesi için çukurlara sahip oluyorlar. Eğer Beyblade'iniz anlık olarak (bir kaç saniye gibi) çukura girip çıkarsa maça devam edebilirsiniz fakat çukurda dönmeye devam ederse kaybetmiş sayılacaksınız.

   18.4) Fırlatış esnasında bilerek veya bilmeyerek rakibinizin eline çarparsanız ilk seferde uyarı, ikinci seferde ise 1 puan ceza alırsınız.

   18.5) Maç esnasında bilerek veya bilmeyerek stadyuma dokunursanız ilk seferde uyarı, ikinci seferde ise 3 puan ceza alırsınız.

19) Turnuvalar katılımcı sayısı fazlaysa tek eleme, azsa lig şeklinde yapılacaktır.

Ödül:

20) BeyPuan ödülleri aşağıdaki gibidir. Nadiren fiziksel ödüller de olabilir ama gönüllüler tarafından oluşturulan bir site olduğumuzdan bu tarz ödülleri fazla beklemeyin.

   20.1) Katılımı arttırmak için arkadaşlarınıza Beyblade ödünç verebilirsiniz. Beyblade ödünç veren kişilere ödünç verdikleri her Beyblade için 10 BeyPuan verilecektir. Turnuvada sahasını kullandığımız kişiye 30 BeyPuan verilecektir. Diğer eşyalar için (atıcı, şerit, tutacak gibi) BeyPuan verilmeyecektir çünkü onların takibi zor oluyor.

   20.2) Turnuvanın videosunu çeken, montajlayan ve internete yükleyen kişiye 30 BeyPuan verilecektir.

   20.3) Turnuvaya ev sahipliği yapan kişiye 50 BeyPuan verilecektir.

   20.4) Turnuvanın birincisine 90 BeyPuan, ikincisine 60 BeyPuan, üçüncüsüne 30 BeyPuan, diğer katılımcılara ise 10 BeyPuan verilecektir.


NOT 1: Resmi Beyblade kurallarına yakın kurallar belirlemeye çalıştık. Resmi kurallara buradan ulaşabilirsiniz: https://forum.beybladetr.com/taktikler-ve-dersler/beyblade-oyun-kurallari/

NOT 2: Bu yarışmalar sonucu kazandığınız BeyPuanların toplamı 500'ü geçtiğinde Özel Üye, 5000'i geçtiğinde ise Sponsor Üye olacaksınız.

PDF Olarak İndir: https://www.dosya.tc/server30/v8qnw2/Beybladetr.com_Turnuva_Kurallari_2020.pdf.html
 • 0
 • 0

Takao

 • *
 • Toplam İleti 4281
 • BeyPuan 4335
 • Foruma Hoş Geldiniz
  • Gereksiz Ekran
Ynt: Beyblade Turnuvası Kuralları
« Yanıtla #1 : Ağustos 07, 2020, 15:06:24 »
Kurallar güncellendi!
 • 0
 • 0