Infinity Saga veya Infinity Trilogy

Kai Hiwatari

 • *
 • Toplam İleti 4294
 • BeyPuan 905
  • Beyblade Türkiye İnstagram
Infinity Saga veya Infinity Trilogy
« : Nisan 28, 2019, 18:55:38 »


Avengers Infinity War ve Avengers Endgame‘i izledikten sonra, bu filmlerin temel esin kaynağı olan Infinity Gauntlet serisine göz atmak isteyebilirsiniz.

Bu yazıda, yalnızca Infinity Gauntlet serisini değil aynı zamanda – Infinity Gauntlet kadar büyük bir etki yaratmasalar da – bu serinin devamı olarak yazılan Infinity War ve Infinity Crusade serilerini de içeren bir okuma listesi sunmaya çalışacağım.

Okuma listeleri hazırlarken kuru kuruya sayıları listeleyip devam etmeyi mantıklı bulmuyorum, böyle listeleri zaten yabancı sitelerde rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu yüzden yazı içinde, serilerin yapıları ve isimleri hakkında bazı bilgiler vereceğim, ama filmleri izlemiş olanları şaşırtacak boyutta spoiler olmayacak. Bu nedenle içiniz rahat bir şekilde okuyabilirsiniz.

Temel Liste

Basit bir şekilde başlayalım. Marvel’ın 1990’lı yılların başında yayımladığı Infinity Gauntlet – Infinity War – Infinity Crusade serileri birbirini takip eden bir üçleme olarak sunuluyor. Bu üçlemeye genel olarak “Infinity Saga” veya “Infinity Trilogy” gibi isimler de verildiğini görebilirsiniz.

Bu serilerin her biri yazıldıkları dönemde pek çok seriyi etkileyen, farklı kahramanların ve takımların dergilerine sıçrayan seriler. O yüzden bu kapsamdaki her şeyi okumaya çalıştığınızda ortaya epey kalabalık bir liste çıkıyor.

Meraklısı için tie-in sayıları keyifli olsa da, Infinity Saga’yı anlamak için bu kadar yoğun bir okuma yapmanıza gerek yok. Aşağıda size işin önemli boyutlarını sunacak temel bir liste görebilirsiniz. Eğer bu listeyi takip ederseniz, yazının geri kalanına bakmanıza gerek yok.

Silver Surfer (vol. 3) # 34 – 40
Thanos Quest # 1 – 2
Silver Surfer (vol. 3) # 44 – 50
Infinity Gauntlet # 1 – 6
Warlock and the Infinity Watch # 1 – 6
Infinity War # 1 – 6
Warlock and the Infinity Watch # 11 – 17
Infinity Crusade # 1 – 6

Warlock and the Infinity Watch serisinin yedinci sayısı ile on birinci sayısını atladığımı görebilirsiniz. Eğer seri ilginizi çekerse, tabi ki aradaki sayıları da Infinity War’u okuduğunuz sırada okuyabilirsiniz.

Bu listeyi “temel” olarak tanımlamam sizi yanıltmasın. Burada aşağı yukarı elli sayı çizgi roman yer alıyor ve bunlar Infinity Saga’yı kapsamlı olarak okumuş olmanız için aslında yeterli.

Ama tüm resmi görmek istiyorsanız, işte tam liste…

Infinity Gauntlet’e Giden Yol

İster inanın, ister inanmayın çizgi romanlarda Infinity Gauntlet serisinin ana karakteri olarak karşımıza çıkan pek çok önemli karakter, Avengers Infinity War ve Avengers Endgame filmlerinde hiç yer almıyor. Bu karakterlerin başında da aslında Silver Surfer geliyor – Infinity Gauntlet’i okurken, oldukça fazla Silver Surfer okumaya hazır olun.

Hangi Silver Surfer serisini okumanız gerektiği yönünde bir kafa karışıklığı yaşayacağınızı sanmıyorum, ancak emin olamazsanız, Silver Surfer (vol. 3) olarak aradığınızda ilgili sayıları bulabilirsiniz.

Bu noktadan sonra – basit listeyi tercih etmediğinizi varsayarak – seriler kapsamındaki tüm çizgi romanları listeliyorum. Buradan itibaren bold ile yazdığım sayılar hikayeyi anlamak için tercihen okumanız gereken sayıları gösteriyor. Normal olarak yazdıklarımı ise – eğer istemiyorsanız – okumak zorunda değilsiniz.

Silver Surfer # 34 – 40
Thanos Quest # 1 – 2
Silver Surfer # 40 – 44
Cloak and Dagger (vol. 3) #17 – 18
Spider-Man #17
Silver Surfer # 44 – 50

Infinity Gauntlet

Bu, Avengers Infinity War ve Avengers Endgame’in temel kurgusuna ilham veren ana seri. Thanos sonsuzluk taşlarını topluyor ve evren için tehlike çanları çalmaya başlıyor.

Infinity Gauntlet # 1
Sleepwalker # 6
Quasar # 26 – 27
Doctor Strange, Sorcerer Supreme # 31
Incredible Hulk # 383
Silver Surfer # 51 – 52
Infinity Gauntlet # 2
Doctor Strange, Sorcerer Supreme # 32
Silver Surfer # 53 – 54
Infinity Gauntlet # 3
Doctor Strange, Sorcerer Supreme # 33
Silver Surfer # 55 – 56
Infinity Gauntlet # 4
Doctor Strange, Sorcerer Supreme # 34
Incredible Hulk # 384
Doctor Strange, Sorcerer Supreme # 35
Silver Surfer # 57 – 58
Infinity Gauntlet # 5
Silver Surfer # 59
Infinity Gauntlet # 6
Incredible Hulk # 385
Sleepwalker # 7
Silver Surfer # 60
Doctor Strange, Sorcerer Supreme # 36

Üstteki liste korkutucu olabilir, bu nedenle birkaç ek not eklemek istiyorum.

Birincisi, sadece Infinity Gauntlet serisini, yani Infinity Gauntlet # 1 – 6 arasını okursanız seriyi büyük ölçüde anlayabilirsiniz.

İkincisi, eğer bazı tie-in sayılarını okumak istiyorsanız, size tavsiyem Infinity Gauntlet serisinin yanında Silver Surfer ve Dr. Strange serilerini okumanız olacaktır. Dr. Strange ve Silver Surfer bu serinin en önemli karakterleri olarak tanımlanabilir.

Üçüncüsü, “Infinity Gauntlet’e Giden Yol” kısmını okuduktan sonra, tie-in serilerinin sırasına o kadar takılmanıza gerek yok. İnternette bu liste de dahil olmak üzere farklı sıralamalar ve farklı okuma listeleri görebilirsiniz. Bunun temel sebebi, çizgi romanlarda sık sık yaşadığımız şekilde, bu çizgi romanları okumanın kusursuz bir sırası olmamasından kaynaklanıyor.

Hatta, Marvel tüm bu sayıları toplayan Infinity Gauntlet Omnibus cildinde, “Infinity Gauntlet’e Giden Yol” kısmını başa koyduktan sonra, doğrudan Infinity Gauntlet’in altı sayısını sunuyor ve diğer tüm tie-in‘leri en sona koyuyor. Dolayısıyla burada çok kafanızı takmanız gereken kusursuz bir okuma listesi yok.

Infinity Watch – Infinity War

Thanos durdurulduktan sonra, Adam Warlock bir daha böyle bir tehditle karşılaşmamak için Infinity Watch isimli bir ekip kuruyor.

Infinity Watch, sonsuzluk taşlarının kötü ellere düşmemesi için mücadele eden bir takım. Marvel benzer bir konsepti 2019 yılında Wolverine karakteri etrafında yeniden kullanmaya başladı.

Tabi Infinity Watch bütün sorunları çözmekte etkili olamıyor. Infinity War serisinde, Adam Warlock’un kötü bir versiyonu olarak tanımlayabileceğimiz Magus sınırsız güç sahibi olmak için mücadele ediyor ve onu durdurmak için Thanos bile kahramanlarla aynı tarafta savaşıyor.

Marvel’ın Infinity Saga olarak adlandırılan bu üçlemesinde ikinci halka olan Infinity War’un üçüncü Avengers filmi ile aynı adı taşıdığını görmüş olabilirsiniz. Bu iki hikaye arasında bir bağlantı olmamasına, Avengers temel olarak Infinity Gauntlet’ten esinlenmesine rağmen neden filmin adı “Infinity War”? Neden Marvel “Avengers – Infinity Gauntlet” gibi bir isim tercih etmiyor?

Bu yalnızca isimle alakalı bir tercih. Infinity War’un daha etkileyici bir isim olacağını düşünmüş olacaklar ki, filme bu ismi daha uygun görmüşler. Infinity War çizgi roman serisi ile Avengers Infinity War arasında neredeyse hiçbir bağlantı yok.

İşte Infinity Gauntlet sonrasında takip etmeniz gereken liste:

Warlock and the Infinity Watch # 1 – 6
Infinity War # 1
Warlock and the Infinity Watch # 7
Fantastic Four # 366
Spider-Man # 24
Captain America # 408
Deathlok # 16
Doctor Strange, Sorcerer Supreme # 42
Silver Surfer # 67
Doctor Strange, Sorcerer Supreme # 43
Infinity War # 2
Alpha Flight # 110
Silver Surfer # 68 – 69
Doctor Strange, Sorcerer Supreme # 44
Fantastic Four # 367
Infinity War # 3
Marvel Comics Presents # 108 – 111
Silver Sable and the Wild Pack # 4
New Warriors # 27
Wonder Man # 13
Fantastic Four # 368
Warlock and the Infinity Watch # 8
Marc Spector: Moon Knight # 41-42
Quasar # 38
Nomad (vol.2) # 7
Daredevil # 310
Doctor Strange, Sorcerer Supreme # 45
Infinity War # 4
Alpha Flight # 111
Silver Sable and the Wild Pack # 5
Guardians of the Galaxy # 27 – 29
Warlock and the Infinity Watch # 9
Wonder Man # 14
Marc Spector: Moon Knight # 43
Quasar # 39
Infinity War # 5
Sleepwalker # 18
Doctor Strange, Sorcerer Supreme # 46
Doctor Strange, Sorcerer Supreme # 47
Fantastic Four # 369
Warlock and the Infinity Watch # 10
Wonder Man # 15
Infinity War # 6
Fantastic Four # 370
Marc Spector: Moon Knight # 44
Alpha Flight # 112
Quasar # 40

Infinity War hikayesi için temel tavsiyem, eğer konuya özel bir merakınız yoksa, Infinity War ve Warlock and the Infinity Watch serilerini okumanız yönünde.

Eğer araya birkaç tie-in serpiştirmek isterseniz, yine Silver Surfer, Dr. Strange ve bu kez Fantastic Four serileri mantıklı tercihler olabilir.

Tıpkı Infinity Gauntlet’de olduğu gibi, burada da tie-in serilerinin sıralamasına çok fazla takılmaya gerek yok.

Infinity War’un Sonrası

Warlock and the Infinity Watch # 11 – 17
Silver Surfer / Warlock: Ressurection #1 – 4
Quasar # 41 – 43

Infinity Crusade

Bu, Infinity Saga olarak bilinen sürecin üçüncü ve son halkası. Bir önceki seride Warlock’un “kötü versiyonu” Magus’a karşı savaşan kahramanlar, bu seride onun “iyi versiyonu” olarak gösterilen The Goddess’a karşı mücadele ediyor.

Daha önceki listelerde olduğu gibi, burada da ana seriyi okumanız aslında yeterli. En önemli tie-in serileri olarak da Warlock and the Infinity Watch ve Warlock Chronicles serileri gösterilebilir.

Infinity Crusade # 1
Iron Man # 294
Iron Man # 295
Warlock and the Infinity Watch # 18
Doctor Strange, Sorcerer Supreme # 54
Alpha Flight # 122
Marc Spector: Moon Knight # 56
Terror Inc. # 13
Thor # 463
West Coast Avengers # 96
Thor # 464
Warlock Chronicles # 1
Infinity Crusade # 2
Web of Spider-Man # 104
Doctor Strange, Sorcerer Supreme # 55
Thor # 465
Alpha Flight # 123 – 124
Darkhawk # 30
Warlock Chronicles # 2
Warlock and the Infinity Watch # 19
Cage # 17
Web of Spider-Man # 105
Marc Spector: Moon Knight # 57
Infinity Crusade # 3
Doctor Strange, Sorcerer Supreme # 56
West Coast Avengers # 97
Darkhawk # 31
Silver Sable and the Wild Pack # 16 – 17
Warlock Chronicles # 3
Warlock and the Infinity Watch # 20
Silver Surfer # 83
Infinity Crusade # 4
Warlock Chronicles # 4
Silver Surfer # 84 – 85
Infinity Crusade # 5
Deathlok (vol.2) # 28
Web of Spider-Man # 106
Warlock Chronicles # 5
Thor # 466
Warlock and the Infinity Watch # 21 – 22
Infinity Crusade # 6
Deathlok (vol.2) # 29
Thor # 46

Kaynak: https://www.altevren.net/infinity-gauntlet-infinity-saga-okuma-listesi/
 • 0
 • 0

Emlakçı Oytun

 • *
 • Toplam İleti 3280
 • BeyPuan 5700
 • Beyblade Crawlerz Takımı'nın Özgüveni! Durangaaaa!
Ynt: Infinity Saga veya Infinity Trilogy
« Yanıtla #1 : Nisan 28, 2019, 21:05:01 »
Dostum çok güzel yazmışsın, köşe yazarlığı düşünebilirsin bence. 8) Bu arada Silver Surfer'ı biliyorum ben. Fantastic Four filmi vardı, orada görmüştüm. O filmden aklımda kalan tek sahne görünmez olan kızın çıplak kaldığı sahneydi bu arada :D 10 yılı geçmiştir film çıkalı, Jessica Alba'ydı sanırım. 8)
 • 0
 • 0

Kai Hiwatari

 • *
 • Toplam İleti 4294
 • BeyPuan 905
  • Beyblade Türkiye İnstagram
Ynt: Infinity Saga veya Infinity Trilogy
« Yanıtla #2 : Nisan 28, 2019, 21:11:35 »
Dostum çok güzel yazmışsın, köşe yazarlığı düşünebilirsin bence. 8) Bu arada Silver Surfer'ı biliyorum ben. Fantastic Four filmi vardı, orada görmüştüm. O filmden aklımda kalan tek sahne görünmez olan kızın çıplak kaldığı sahneydi bu arada :D 10 yılı geçmiştir film çıkalı, Jessica Alba'ydı sanırım. 8)

Ben yazmadım ama yazıyı çok sevdiğim için paylaştım, emeğe saygı için de kaynağı ekledim. :D
 • 0
 • 0

Emlakçı Oytun

 • *
 • Toplam İleti 3280
 • BeyPuan 5700
 • Beyblade Crawlerz Takımı'nın Özgüveni! Durangaaaa!
Ynt: Infinity Saga veya Infinity Trilogy
« Yanıtla #3 : Nisan 28, 2019, 21:12:49 »
Ben yazmadım ama yazıyı çok sevdiğim için paylaştım, emeğe saygı için de kaynağı ekledim. :D
Ben onu alıntı yaptığın kaynak sandım, araştırdığın site gibi :D
 • 0
 • 0