J. K. Rowling - Harry Potter

Kai Hiwatari

• *
  • Toplam İleti 4281
  • BeyPuan 966
    • Beyblade Türkiye İnstagram
Ynt: J. K. Rowling - Harry Potter
« Yanıtla #15 : Nisan 11, 2018, 19:44:56 »
3.kitaba geçtim. Çok güzel ilerliyor olaylar. Sonunda adam akıllı bir Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni geldi. Remus Lupin artık favori karakterim.

Buradaki sıralamaya bakarsak bence de Lupin bu işte en iyisiydi.

https://fantastikcanavarlar.com/dusunseli/pottermore/en-iyiden-en-kotuye-karanlik-sanatlara-karsi-savunma-profesorlerini-siraliyoruz/
  • 0
  • 0

Daichi

• *
  • Toplam İleti 2567
  • BeyPuan 9994
« Yanıtla #16 : Nisan 11, 2018, 23:50:23 »
Fantastik canavarların 2. filminde Dumbledore
Spoiler
karanlıklara karşı savunma öğretmeni oluyordu bence en iyisi o
  • 0
  • 0

Takao

• *
  • Toplam İleti 4782
  • BeyPuan 9892
  • Foruma Hoş Geldiniz
    • Gereksiz Ekran
« Yanıtla #17 : Nisan 12, 2018, 00:20:10 »
Spoiler

Dur daha film çıkmadı.
  • 0
  • 0

Kai Hiwatari

• *
  • Toplam İleti 4281
  • BeyPuan 966
« Yanıtla #18 : Nisan 12, 2018, 04:03:32 »
Spoiler

Konuda filmleri baz almıyoruz ama Tom ve Müdür Dippet zamanlarına falan bakarsak da öyle olması gerekiyor mantıken.

Dur daha film çıkmadı.

Kitap konusu bu. Filmleri pek karıştırmak istemiyorum. Kitaplarda baya farklılık var anlatmakla olmaz.

• 0
  • 0

Kai Hiwatari

• *
  • Toplam İleti 4281
  • BeyPuan 966
« Yanıtla #19 : Nisan 15, 2018, 17:24:40 »
4.Kitaba geçtim. 6 bölüm okudum henüz, matematik ödevlerimle ilgileniyorum artık yavaş ilerleyeceğim de çok sevdim 4.kitabı.
Spoiler
Baya eğlenceli hem, Weasley'ler Dursley'lerin evine geldi. Bunlar bekliyor normal arabayla falan gelir, bir geldiler uçuş tozuyla şömineden çıktılar. Göreceksiniz bunların yaptıklarını ;D
  • 0
  • 0

Bushra

• *
  • Toplam İleti 361
  • BeyPuan 431
  • 💎
« Yanıtla #20 : Nisan 17, 2018, 10:18:27 »
Çocuk ve dünya edebiyatının önemli serilerinden birisi. İlk üç kitabını okudum. Ağustos gibi seriye devam edeceğim. Kitaplarını okuyacağım için filmlerini izlemedim bile. Yazarın pek çok miti Michael Ende'nin Bitmeyecek Öykü kitabından aldığı söyleniyor. Buna rağmen ben epey orjinal buluyorum. Okumadan karar veremem. Güzel konu olmuş Kai  :)

Resimli özel baskısı da varmış. Şu ana kadar ilk 3 kitabı yapmışlar, devamı da gelecek. Ben de alırım yakında.

Resimli baskıları inanılmaz güzel. Şu ana kadar ilk üç kitabın ve Fantastik Canavarlar'ın resimli baskısı çıktı. Her sene bir baskı çıkıyor ve bu baskı ilk olarak Tüyap'ta satışa sunuluyor. Tüyap sona erdiğinde D&R'de ve internette bulabilirsin.
  • 0
  • 0

Kai Hiwatari

• *
  • Toplam İleti 4281
  • BeyPuan 966
« Yanıtla #21 : Nisan 17, 2018, 12:40:23 »
Çocuk ve dünya edebiyatının önemli serilerinden birisi. İlk üç kitabını okudum. Ağustos gibi seriye devam edeceğim. Kitaplarını okuyacağım için filmlerini izlemedim bile. Yazarın pek çok miti Michael Ende'nin Bitmeyecek Öykü kitabından aldığı söyleniyor. Buna rağmen ben epey orjinal buluyorum. Okumadan karar veremem. Güzel konu olmuş Kai  :)

Resimli baskıları inanılmaz güzel. Şu ana kadar ilk üç kitabın ve Fantastik Canavarlar'ın resimli baskısı çıktı. Her sene bir baskı çıkıyor ve bu baskı ilk olarak Tüyap'ta satışa sunuluyor. Tüyap sona erdiğinde D&R'de ve internette bulabilirsin.

Ben bütün filmleri izledim de çoğu şeyler/bazı karakterler filmlerde olmadığı için kitaplar kadar zevk vermiyor bana. Ben de 4.kitaptayım. Efsane ilerliyor. Mesala benim şuan okuduğum Ateş Kadehi tamamen uyarlanacak olsa 20-21 saat sürerdi. Diğerleri için de bunlar geçerli. En basitinden ilk kitap bile tamamen uyarlansa 8 saat sürerdi. Bitmeyecek Öykü olayını hiç duymadım, benzerlikleri neler ki? Harry Potter yeterince orjinal, başka sebep aramaya gerek yok. :D
  • 0
  • 0

bladçi

• *
  • Toplam İleti 4885
  • BeyPuan 1384
  • 3 2 1 hazırrrrrrrrrrrr ateş AnadoluBeybladeTakımı
« Yanıtla #22 : Nisan 17, 2018, 17:46:27 »
Okumak güzel bir his ancak henüz ben o duyguyu bulamadım şimdilik filmleri ile idare ediyorum
  • 0
  • 0

Kai Hiwatari

• *
  • Toplam İleti 4281
  • BeyPuan 966
« Yanıtla #23 : Nisan 17, 2018, 18:56:44 »
İçimden geldi biraz yazayım dedim. 4.Kitaptan 9 bölüm okudum. Spoiler içerir.

Spoiler
Kitap Riddle evinde başlıyor, Riddle ailesi o evde yıllardır oturmamasına rağmen oraya hala ''Riddle Evi'' deniyor. 50 Yıl önce orada korkunç bir olay gerçekleşmiş. Riddle ailesi ölü bulunmuş, hizmetçi hemen koşup köyün sakinlerine koşup haber veriyor. Ev ev değil köşk gibi zaten oranın en güzel ve heybetli eviymiş vakti zamanında. Bu cinayetten eski asker ve evin bahçıvanı olan Frank Bryce suçlanır. Köyün barında da dedikodu sahneleri vs. falan diyaloglar vardı. İşin garip tarafı o cesetlerin hiçbirinde darp, kurşun izi, boğma, kesme vb. hiçbir iz yok! Uyuyor gibi ölmüşler sadece. Yetersiz delil nedeniyle polisler onu serbest bırakır. Cinayet günü küçük bir çocuk gördüğünü söyler sadece polislere ama tabii köy halkı buna inanmaz, polis de inanmamıştır ama mecburen serbest kalır. O çocuğun kim olduğunu söylemeye gerek yok zaten. :D Yıllar geçer, 50 yıl sonrası işte. Frank, Riddle Evinin biraz uzağındaki klübesinde kalmaktadır. Köy halkının çocukları ona hep taş atar, kızdırır, sataşır. Bir gün gece yarısı Riddle Evi'nde garip şeylerin döndüğünü fark eder. Hemen apar topar o eve gider. Karanlığın içinden ilerler (film de buradan başlıyordu) orada konuşan Kılkuyruk ve Voldemortu görür, bunlar Bakanlıktan kaçırdıkları biz kız hakkında ve yapacakları planlar hakkında konuşmaktadırlar. Şömineyi yakmışlar, Voldemort yüzünün görünmemesini istediği için koltuğu ters dönük halde şömineye bakmaktadır. Nagini geliyor içeri giriyor, söylüyor Voldi'ye, o Muggle'ı içeri alıyor. Bir süre tartışıyorlar, Frank zaten masum katil de o değildi. Kaçırdıkları kız hakkında da bunları ihbar edeğini söylüyor. Karım burada olduğumu biliyor, eski askerim sizden korkmam diyor ama Voldi'ye yüzünü göstermesi için ısrar edince o da dönüyor, döner dönmez de Bryce çok büyük bir çığlık atıyor! Sonra da laneti yiyip ölüyor.

Harry bu anı rüyasında görmüştür, o rüyaların sebebi de var da söylemeyelim. Bilen bilir. Fakat filmde Kovukta uyanır Harry, hemen habersiz bir şekilde nereye götürüldüklerini bilmeden Dünya Kupasına giderler. Kitapta böyle pat diye olmuyor işte olaylar. Privet Drive'da uyanıyor. Depresif bir havada sabaha karşı daha gün doğmamış. Yara izi de acımaktadır. Çok büyük bir korkuya kapılır. Vaftiz babası Sirus'a kendine gelince mektup yazar ama rüyadan bahsetmez. Burada başka şeylere de girerdim ama 3.kitaba kadar girer bu konu boşverelim. Yara izi en son acıdığında Voldemort'un yakınındaydı, şimdi de öyle olabilir mi diye mutsuz bir havada camdan sokağa bakar ama bunun saçma olduğunu düşünür, aynada kendi kendine boş boş tedirgin bir halde bakar. Kahvaltıya iner falan geçelim bunları, mektuplaşma fastlarını da geçelim.

Weasley, Dursley'lerin evlerine gelirler. Hem de şömineden. Bunlar kapıdan geleceklerini bekliyorlardır. Fred ve George de yere büyülü şekerler atarak Dudley'e şaka yaparlar. Dili çok uzar. :D annesi babası telaşlanır sonra Mr.Weasley onu düzeltip uçuş tozuyla kovuğa döner. Ev sahnesi de uzundu biraz diyaloglar vardı ama tek taraflıydı hepsi, çünkü Dursley ailesi şoktaydı. :D Kovukta Harry, Bill ve Charlie ile tanışır ama filmlerde Bill ile Ölüm Yadigarlarında tanışmıştı, sanırsam da Charlie hiç gözükmedi filmlerde. Dışarıda akşama kadar yemek yerler, Quidditch üzerine detaylı bir konuşma yaparlar, ertesi sabah da gideceklerdir, filmdekinin aksine haberleri vardır. İkizlerin şakaları, cisimlenme ve Percy'in yeni yaşamı ve işi, düzeni hakkında da güzel şeyler vardır ama filmlerde hep es geçilmiştir, özellikle de Percy. Percy ve Ron hiç anlaşamıyor olsa da ben çok severim Percyi ama en havalı Weasley bence Bill.

İşte sabah giderler, gidiş kısmı benziyor. Percy, Bill ve Charlie ise cisimlenerek öğleden sonra gidiyor. Onlar büyük diğerleri küçük henüz yapamazlar yasak küçüklere zaten bir de sınavı geçmek gerek, tehlikeleri var. İrlanda-Bulgaristan çadırları, taraftarlar falan var filmdeki gibi, anahtarlar ve Diggory fastını geçtim filmde vardı. Filmde Quidditch maçı gösterilmedi, sadece oyuncuları gördük ama o kadar. Maçta Hasan Mustafa diye hakem vardı. Cinperileri, Veelalar, kutlamalar ve kavgalar oldu ama maçı İrlanda aldı, Bulgarlardan Krum Snitichi yakaladı ama puanları yetmedi ki bilerek tuttu bile bile yoksa yenileceklerdi daha büyük bir fark olmasın istedi. Harry maç başlamadan önce Winky diye bir ev ciniyle tanışır, Dobby'in de arkadaşıymış. Sürekli devrik konuşuyor, top burunlu ve ağlamaklı bir hali vardır.

Maçtan sonra saldırıya uğruyorlar biliyorsunuz, Ölüm Yiyenler Muggle'ları öldürmek istiyor. Bulanıkları da. Filmdeki gibi Harry bayılmıyor tabii ama asasını kaybediyor. Ölüm Yiyenlerden biri almış çaktırmadan onun asasıyla göğe Voldemort'un işaretini atıyor. Malfoyla Ormanda atışmaları da vardı. Percy, Bill, Charlie direkt bunlarla savaşıyor babalarına yardım ederek. 3'lü saklanıyor, Fred ve George da gitmiştir yanlarında Ginny ile. Karanlık İşareti kimin bıraktığı bilinmiyor sonra da kaçtılar ama asa Winky'in elinde ortaya çıkar. Winky ağlamaklı bir şekilde ben yapmadım efendim, sadece onu buldum der. Doğru da söylüyordur. Harry'ler ona inanır, o sırada bakanlık ile Mr. Weasley şiddetli bir tartışma yaşarlar. Onlar Harry yaptı, bazıları da Winky yaptı der. asa kontrol edilir, o asadan çıkmıştır morsmordre büyüsü ama Harry'nin yapmadıklarına inanırlar ama Winky işinden olur. O sahneler baya aksiyonlu ve heyecanlıydı, tüm ışıklar sönüyor yangınlar ve saldırılar falan. Bu sahnelerin hepsi ayrıntılıydı. Filmlerde Winky'i görmek isterdim sevdim ben devrik konuşma tarzını.

• 0
  • 0

Kai Hiwatari

• *
  • Toplam İleti 4281
  • BeyPuan 966
« Yanıtla #24 : Nisan 20, 2018, 20:00:30 »
Lanetli Çocuğu alsam mı bilemiyorum... Kitapta Rowling'in ismi öylesine yazıyor, kitabı yazan da o değilmiş. Potterhead'ler çok eleştirmiş. İnceleme videolarını gördüğümde anladım ki benim de hoşuma gitmeyen olaylar olmuş, seriyi bozmuş gibi ama okumadan tam karar veremem.
  • 0
  • 0

Daichi

• *
  • Toplam İleti 2567
  • BeyPuan 9994
« Yanıtla #25 : Nisan 20, 2018, 20:12:52 »
Lanetli Çocuğu alsam mı bilemiyorum... Kitapta Rowling'in ismi öylesine yazıyor, kitabı yazan da o değilmiş. Potterhead'ler çok eleştirmiş. İnceleme videolarını gördüğümde anladım ki benim de hoşuma gitmeyen olaylar olmuş, seriyi bozmuş gibi ama okumadan tam karar veremem.
özetlerine bak veya yorum videolarına herkes kötü diyor ama bana hikayesi fln güzel geldi
  • 0
  • 0

Kai Hiwatari

• *
  • Toplam İleti 4281
  • BeyPuan 966
« Yanıtla #26 : Nisan 20, 2018, 20:26:54 »
özetlerine bak veya yorum videolarına herkes kötü diyor ama bana hikayesi fln güzel geldi

Okurum ama mutlaka, zaten tiyatro oyunu olarak yazıldı. Genel hikaye olarak iyi aynen de
Spoiler
Voldemort'un çocuğu falan olması garip geldi. :D
Şu an 4.kitabın ortalarındayım. Elimdekiler  bitince alırım.
  • 0
  • 0

Kai Hiwatari

• *
  • Toplam İleti 4281
  • BeyPuan 966
« Yanıtla #27 : Nisan 22, 2018, 16:59:34 »
Bu dediklerimin filmlere yansımasını çok isterdim. :D Dördüncü kitabı okumayanların okumasını önermem.

Spoiler
E.R.İ.T. (Tam adı Ev Cini Refahını İlerletme Topluluğu), Hermione Granger'ın 4. kitapta Winky ve diğer ev cinlerine yardım etmek için kurduğu Ev Cinleri Örgütü'dür. Bilirsiniz, ev cinleri köle olmayı sever, onlara özgürlük vermek, onlar için bir hakaretmiş. Hermione'nin bu örgütüne şu an sadece Harry ve Ron üyedir, ama onlar da tabii Hermione'nin zoruyla girdiler ve rozet aldılar. Üye olanlara rozet veriliyor. Diğer herkes bu fikri saçma buluyor, Weasley ikizleri reddetti, Hagrid de öyle yaptı, ona Dobby'den söz ettiklerinde de, ''Eh, her türün bazı kaçıkları olur.'' şeklinde bir şeyler demişti.

Neyse asıl bahsetmek istediğim olaya geleyim, önceki kitaplarda da dedikleri gibi Fred ve George mutfaktan sürekli yemek aşırılıyorlar. Herkes bunların nasıl yemek aşırdığını hep merak etmiş, özellikle de altın üçlümüz. Okulda mutfağın yerini de hiçbir öğrenci bilmiyor, büyük salonda herkesin tabağı birden dolardı bilirsiniz, aslında o yemekler bir anda sihirle yaratılmıyormuş. Ev cinleri yemekleri hazırlıyor, büyü ile tabaklar yukarıdaki masalara geliyor. Mutfak tam büyük salonun altında, genişliği de salon ile aynı boyutta ve büyük salondaki binalar için olan masaların aynısı, aynı hizada olmak üzere salonun altında da var. (Resmini atacağım). O mutfakta yüzlerce ev cini çalışıyor, ikizler bunu Hermione'ye söyleyince bir süre trip atıp yemek yemek istemedi, zaten ondan sonra da bu örgütü kurmuştu o yüzden bilgisini verdim. Hermione ve diğerleri bunu öğrenince şaşırmıştı, çünkü kimse daha önce okulda hiç ev cinine rastlamamış.

Önceki iletilerimden birinde Winky'den ve kovulma sebebinden bahsetmiş olmam gerekiyor, Dobby'nin de serbest olma hikayesini bilirsiniz. O da özgür olduktan sonra iki sene boyunca hep iş aramış, ama kimse ücret isteyen özgür bir cin istememiş. Hazır Winky de işsiz kalmışken bunların ikisi çareyi Dumbledore'ın yanına giderek bulurlar. Dumbledore, Dobby'nin isteklerini kabul eder ve fazlasını da teklif eder ama Dobby istemez. Dumbledore, haftada on Galleon, haftada bir izin der ama Dobby, haftada bir Galleon, ayda bir izin alır. Belki ayda bir Galleon'du hatırlamıyorum tam şimdi neyse mutfakta ikisi işe başlarlar. Ev cinleri sahipleri hakkında da asla kötü konuşamaz, Dumbledore bu yüzden şakasına bana isterseniz ihtiyar kaçık diyebilirsiniz demiş ama tabii demiyorlar. :D

Fred ve George mutfağın yerini altın üçlüye söyler. Zindana giden yoldan, diğer bir koridora giderek oradaki meyvelerden oluşan bir tabloda armudu gıdıklarlar, armut böylece kapı koluna dönüşür, muftak burası işte. Bunun da resmini atacağım. İkizlerin sürekli yemek aşırmalarının asıl sebebi, ev cinlerinin hizmet etmeye bayılması. :D Mutfağa giden herkese çok güzel ikramlar yapıyorlar, bir şey aşırmaya çalışmaya gerek yok oradan yani. Bunu altın üçlü mutfağa gidip oraya baktığında anlıyor. Filmlerde de bunları görmeyi isterdim, ama mecbur okurken gerisi bizim hayal gücümüze kalıyor, böylesi daha iyi sanırım.

Spoiler

Spoiler

Spoiler
  • 0
  • 0

Kai Hiwatari

• *
  • Toplam İleti 4281
  • BeyPuan 966
« Yanıtla #28 : Nisan 25, 2018, 19:57:53 »
4.Film seride en az beğendiğim filmdi ama kitabına hayran oldum. Moody'i de sevmeye başladım. İhtiyar sağlam baya, tecrübeli.
Spoiler
3.Kitaptan sonra da favorim Çapulcular olmuştu, tabii Peter'ı saymayalım. James Potter, Sirius Black, Remus Lupin. 8)
Bir an önce 5.kitaba gelmek istiyorum da ağır gitmeye başladığım için 4 bitmedi henüz. Yalnız James Potter ve Severus Snape arasında gidip geliyorum, neyse eski yoldaşlığı ve James Potter'ı Zümrüdüanka'da gözden geçirip karar veririm. James'in gençliği Harry'den biraz farklı, benzer noktaları var ama James biraz kötüydü sanırım ama yine de seviyorum. Harry'nin huyları Lily'e biraz daha çekmiş. :D
  • 0
  • 0

Kai Hiwatari

• *
  • Toplam İleti 4281
  • BeyPuan 966
« Yanıtla #29 : Kasım 11, 2018, 22:23:04 »
5'ten devam. Özlemişim be.
  • 0
  • 0