J. K. Rowling - Harry Potter

Radek_Eren

• *
  • Toplam İleti 1455
  • BeyPuan 17874
  • Selam.
Ynt: J. K. Rowling - Harry Potter
« Yanıtla #30 : Ağustos 04, 2019, 12:57:12 »
Bugün 5.kitabı bitirdim. Filmini kitabından daha iyi bulduğum tek seri bu oldu. :/
  • 0
  • 0

bladçi

• *
  • Toplam İleti 4885
  • BeyPuan 1384
  • 3 2 1 hazırrrrrrrrrrrr ateş AnadoluBeybladeTakımı
« Yanıtla #31 : Ağustos 04, 2019, 16:28:10 »
Bugün 5.kitabı bitirdim. Filmini kitabından daha iyi bulduğum tek seri bu oldu. :/
Yüzüklerin efendisini okudun mu?
  • 0
  • 0

Radek_Eren

• *
  • Toplam İleti 1455
  • BeyPuan 17874
  • Selam.
« Yanıtla #32 : Ağustos 04, 2019, 16:38:59 »
Yüzüklerin efendisini okudun mu?
Okumadım.Belki HP den sonra başlarım.
  • 0
  • 0

Mystic Zone

• Toplam İleti 160
  • BeyPuan 24
  • Exhausted.
« Yanıtla #33 : Ağustos 18, 2019, 04:04:51 »
Kitapları okumadım, film serisini 3 kez bitirdim. Ateş Kadehi en kaliteli filmdi, kitaplarda da öyle midir bilmem. Kitapları var elimde ama Agatha Christie’nin kitaplarına öncelik verdim şimdilik, ilkine bi’ göz atmalı. Yorumu editlerim okuyunca.
  • 0
  • 0
BEST IN THE WORLD

Kai Hiwatari

• *
  • Toplam İleti 4281
  • BeyPuan 966
    • Beyblade Türkiye İnstagram
« Yanıtla #34 : Ağustos 18, 2019, 12:35:58 »
Kitapları okumadım, film serisini 3 kez bitirdim. Ateş Kadehi en kaliteli filmdi, kitaplarda da öyle midir bilmem. Kitapları var elimde ama Agatha Christie’nin kitaplarına öncelik verdim şimdilik, ilkine bi’ göz atmalı. Yorumu editlerim okuyunca.

Ateş Kadehi en sevdiğim film değildi ama en sevdiğim kitaptı seride
  • 0
  • 0

KyoyaPal

• *
  • Toplam İleti 4
  • BeyPuan 3
  • Rades Kapısı
« Yanıtla #35 : Ağustos 18, 2019, 15:09:41 »

Bu resim bence mevzuyu çok güzel özetliyor. Harry Potter'ın evreni çok geniş ve insanı içine çeken cinsten. Ancak bu evreni filmlerde kesinlikle deneyim edemezsiniz. Aynı şey başka film serilerinde de geçerli. Görsel sunumla bir tarihi ve kültürü anlatmak mümkün değildir. Elbette filmde plot u anlamaya yetecek kadar evren hakkında bilgi edinirsiniz, yine de o evrenin asıl cazibesini taşıyan ufak ayrıntılar filmlerde yansıtılamaz. Bunun yolu ya uzun soluklu bir dizidir(ki her dizi de bu konuda o kadar başarılı olamaz) , ya içinde bolca script bulunduran bir video oyunudur ya da kitaplardır.

Harry Potter'da da mesele olay örgüsünden ziyade içinde bulunulan evrendir, bu yüzden ben kitaplardan filmlerden çok daha fazla zevk aldım. Plot konusunda da benim için kitaplar önde. Filmde hikayenin akışında büyük önem taşıyan karakter ve olayların büyük kısmı çıkarılmıştı. Kitaptaki doğal olarak var olan diyalog çokluğu da karakterleri daha kolay tanımamızı sağlıyor. Ben filmleri izlediğimde karakterlerin ne kadar  eksik yansıtıldığını görünce oldukça şaşırmıştım.

Amacım kesinlikle filmleri kötülemek değil, film izlemeyi oldukça severim, ama kitap uyarlaması film denen şeye tümüyle karşıyım. Çünkü kitaplar nicel olarak filmlerden kat kat üstündür ve bir kitap filme çevrildiğinde kısıtlı alan yüzünden ortaya yarım yamalak, o eserin ruhunu yansıtmayan yapımlar çıkıyor.
  • 0
  • 0

Gwyn Ronny

• **
  • Toplam İleti 72
  • BeyPuan 31
  • Hesaplamalarım asla yanılmaz.
« Yanıtla #36 : Ocak 11, 2021, 12:19:27 »
Bu konuyu daha önce görmediğime inanamıyorum!
Harry Potter en sevdiğim kitap serilerindendir. En sevdiğim kitabı Ateş Kadehi'ydi ama Zümrüdüanka Yoldaşlığı'da çok iyiydi. Filmlerini hiç sevemedim. Sanırım bunun sebebi en sevdiğim sahnelerin veya karakterlerin çok sönük gösterilmesiydi. Mesela 4. kitapta, Dört Büyücü Turnuvası'nda,2. görevde galsam otunu Harry'ye Dobby veriyordu fakat filmde Neville veriyordu. 5. kitapta da İhtiyaç Odası'nın yerini yine Dobby keşfetmişti ama filmde Neville keşfediyordu. Filmlerde Dobby'nin yaptığı önemli şeyleri ya başka birisi yapmış ya da hiç yapılmamış olarak gösteriliyordu. Bu en sevdiğim karakterlerden olan Luna Lovegood da aynı şekilde gölgede bırakılmış. Kitapta okurken o kız çok cana yakın gelmişti. Filmde çok zorlama bir karakterdi. Filmi sevmemin nedenlerinden biride sanırım beni kitapta en çok etkileyen bölüm olan "Et,Kan ve Kemik" bölümü ve ondan sonraki ismini hatırlayamadığım 2 üç bölüm. Voldemort'un geri dönmesi, Ölüm Yiyenler'i çağırması, onlarla ve Harry ile konuşması, En sonunda Harry ve Voldemort'un düellosu inanılmazdı. Filmde sanki "acaba filmdekinden ne kadar farklı yapabiliriz challange" yaparak çekilen sahneyi izleyince tamamen filmden soğudum. Göz ardı edilen şeylerden biri de Harry'nin duyguları. 5. kitabın sonunda Sirius Black'in ölümünden sonra Harry ve Dumbledore'un konuşması ve ortaya çıkan gerçekler resmen kitabın dönüm noktasıydı. O konuşma kitapta inanılmaz bir üslupla anlatılmıştı. Harry'nin duyguları Sirius'un ölümünden sonra dipsiz bir boşluğa sürüklenmişti. Dumbledore Harry ile konuşurken Harry, Dumbledore'a saldıracak kadar öfkelenmişti. Fakat filmde bu sahneyi flasback şeklinde göstermişlerdi. Hatta çok sakin bir şekilde oturup Dumbledore'u dinliyordu. Böyle önemli bir sahneyi bu kadar sönük bir biçimde göstermeleri büyük hüsran. 5. kitabın neredeyse üçte biri Sihir Bakanlığı'nda geçiyordu. Filmde Bakanlığı doğru düzgün göremedik bile.  Ayrıca filmlerde Voldemort'un geçmişi ya da ailesi hakkında doğru düzgün bir şeyler öğrenemedim.
Önceki yorumlarda Bitmeyecek Öykü hakkında bir  yorum gördüm alıntı yapmayı beceremediğim için böyle yazıyorum. Bitmeyecek Öykü mükemmel bir kitap. Hatta Harry Potter'ın bazı kitaplarından daha iyi(1. ve 2. kitaplarından). Bize olayı çok farklı bir bakış açısından anlatıyor. Kitapta bir çocuk var ve  çocuk Bitmeyecek Öykü kitabını okuyor. Kitapta çocuğun olduğu Dünya'da geçen yerler kırmızı, kitabın Dünya'sında geçen yerler ise yeşil yazılmış. Ayrıca kitabın har bir bölümü alfabedeki harflerin sırasıyla başlıyor. Kitap kesinlikle çok sürükleyici ve çok heyecanlı. Michael Ende'in diğer bir kitabı olan Momo da zamanla ilgili çok güzel bir kitap. Herkese öneririm.
Bu yazıda yazdığım şeyler benim kendi görüşlerime dayanmaktadır. Herkesin kendi görüşüne saygı duyuyorum. Bu ilk uzun iletim olduğu için hatalarım olabilir lütfen mazur görün.
Buraya kadar okuduysanız teşekkürler. :)
  • 0
  • 0

Daichi

• *
  • Toplam İleti 2567
  • BeyPuan 9994
« Yanıtla #37 : Şubat 12, 2021, 18:02:55 »
Bende Harry Potter serisini toplamaya başladım hadi bakalım, şimdilik şu 3 kitap var. İlk kitabı bitirmeye yakınım ve kitabı baya farklı filminden, olayların sonucu yine aynı olmasına rağmen oluş şekilleri çok daha iyi, Eğer her kitabı tek film yapmaya çalışmasalardı bence kitapla aynı yapıp çok daha ayrıntılı yapabilirlerdi. Ama böylesi de iyi önce filmleri izleyen biri olarak merak ediyorum okurken acaba şu olay ne olacak, bu olay nasıl olacak diye. Bu arada şöyle de bir haber vereyim;
https://www.webtekno.com/harry-potter-dizisi-icin-calismalar-basladi-h105412.html

Belki dizide ince ayrıntısına kadar yaparlar sonuçta uzatabilirler, belki de her film için ayrı sezon yaparlar var ya süper olur.

• 0
  • 0