J. K. Rowling - Harry Potter

Kai Hiwatari

• *
  • Toplam İleti 4281
  • BeyPuan 966
    • Beyblade Türkiye İnstagram
J. K. Rowling - Harry Potter
« : Mart 31, 2018, 16:57:32 »

Dünyanın en saygın çocuk kitabı yazarlarından J. K. Rowling'in bol ödüllü, rekor kıran Harry Potter serisi 450 milyondan fazla sattı, 78 dile çevrildi ve gişe rekorları kıran 8 sinema filmine uyarlandı. J. K. Rowling, Comic Relief yardım kurumu için Çağlar Boyu Quidditch ve Fantasik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar? kitaplarını ve Lumos yardım kurumu için Ozan Beedle'ın Hikâyeleri kitabını yazdı. Çocuk edebiyatına katkılarından dolayı Britanya İmparatorluk Nişanı, Fransa Légion d'Honneur Nişanı ve Hans Christian Andersen ödülü dahil olmak üzere birçok ödül aldı.

Harry Potter ve Felsefe Taşı

"Harry, elleri titreyerek zarfı çevirince mor balmumundan bir mühür gördü; bir arma - koca bir 'H' harfinin çevresinde bir aslan, bir kartal, bir porsuk, bir de yılan."

Harry Potter sıradan bir çocuk olduğunu sanırken, bir baykuşun getirdiği mektupla yaşamı değişir: Başvurmadığı halde Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'na kabul edilmiştir. Burada birbirinden ilginç dersler alır, iki arkadaşıyla birlikte maceradan maceraya koşar. Yaşayarak öğrendikleri sayesinde küçük yaşta becerikli bir büyücü olup çıkar.

Harry Potter ve Sırlar Odası

"Bir komplo var, Harry Potter. Bu yıl Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda dehşet verici şeyler yapmak için bir komplo."

Dursley'ler o yaz öylesine çekilmez olmuşlardır ki, Harry bir an önce Okulu Hogwarts'a geri dönmek için can atmaktadır. Eşyalarını toplarken ortaya çıkan ev cini Dobby ise onu uyarır: Hogwarts'a dönerse, bir felaket olacaktır. Olur da: Sırlar Odası'nın açılmasıyla ortaya çıkan karanlık bir güç, Hogwarts'takileri taşa çevirmeye başlar. Harry, hayatını tehlikeye atarak, Oda'nın elli yıllık ölümcül gizemini çözmeye çalışır. Ve gerçekten de başına gelmedik felaket kalmaz.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı

"Mahsur kalmış cadıların ve büyücülerin acil durum taşıtı Hızır Otobüsü'ne hoş geldiniz. Asanızı tuttuğunuz elinizi uzatın, otobüse atlayın, sizi istediğiniz yere götürelim."

Sirius Black adında azılı bir katil, tüyler ürpertici Azkaban kalesinde tam on iki yıl boyunca tutsak kalmıştır. Tek lanetle on üç kişiyi birden öldüren Black'in, Karanlık Lord Voldemort'un hizmetkârı olduğuna kesin gözüyle bakılmaktadır. Bir yolunu bulup Azkaban'dan kaçan Black'in peşinde olduğu bir tek kişi vardır: Harry Potter. Harry, büyücülük okulunun sihirli duvarları arasındayken, arkadaşları ve öğretmenleriyle birlikteyken bile güvende değildir. Çünkü aralarında bir hain olabilir.

Harry Potter ve Ateş Kadehi

"Okul yılı boyunca üç görev yerine getirilecek ve bunlar şampiyonların farklı farklı niteliklerini sınayacak... sihirli güçlerini-cesaretlerini-sonuca varma yetilerini-ve, elbette, tehlikeyle başa çıkma yeteneklerini."

Büyücülük okulunda dördüncü sınıfa geçen Harry, yaz tatilinde Dursley'lerden izin koparıp arkadaşlarıyla birlikte Quidditch Dünya Kupası finalini izlemeye gider. Bu yıl Hogwartsa'ki en büyük yenilik ise, Üçbüyücü Turnuvası'dır. Üç rakip büyücülük okulunun katılımıyla gerçekleşen bu etkinlik yüz yıldan beri ilk kez düzenlenmektedir. Harry, istemediği, yaşı tutmadığı halde, kendini bu Turnuva'nın içinde bulur. Oysa onun tek istediği, büyücülük standartları içinde olabildiğince ''normal'' bir yaşam sürmek, yeni büyüler öğrenerek kendini geliştirmek, Cho'yla ilgili hayaller kurmak, Ron ve Hermione'yle hoşça vakit geçirmektir. Ancak alnındaki yara izinin ikidebir acıması, korkunç olayların yaklaşmakta olduğunun habercisidir...

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı

"Kanıtlar, bazen, zihninin en rahat ve etkiye en açık olduğu durumlarında -örneğin uyurken- Karanlık Lord'un düşüncelerini ve duygularını paylaştığına işaret ediyor. Müdür bunun devam etmesini uygun bulmuyor. Benim sana, zihnini Karanlık Lord'a karşı nasıl kapatacağını öğretmemi istiyor."

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'ndaki beşinci yılında Harry, hayatını cehenneme çeviren sihirli/sihirsiz pek çok şeyle başa çıkmak zorunda: Yaz tatilini yanlarında harcadığı aptal akrabaları; ergenlik çağının isyanları, heyecanları, korkuları; onun gösteriş düşkünü bir yalancı olduğunu düşünenler; okulun işleyişine burnunu sokan Sihir Bakanlığı; öncekileri mumla aratan yeni bir Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni; yine karşı karşıya geldiği Ruh Emici'ler ve Ölüm Yiyen'ler; varlığını her zamankinden çok hissettiren Voldemort; ağır dersler, zor sınavlar, acımasız cezalar; sürekli yinelenen bir kâbus ve acıyan yara izi; ona en yakın insanlardan birinin ölümü; beş yıl gecikmeyle öğrendiği bir gerçek...

Harry Potter ve Melez Prens

"İşte orada, okulun tepesinde, gökte asılı duruyordu: o yılan dilli, parıl parıl parlayan yeşil kafatası; Ölüm Yiyen'lerin bir binaya girdiklerinde... birilerini öldürdüklerinde arkalarında bıraktıkları işaret..."

Büyücüler dünyasında devam eden karmaşa artık Muggle'ların dünyasını da etkilemeye başlamıştır. Harry Potter, Hogwarts'taki altıncı yılını Feci Yorucu Büyücülük Sınavlarına hazırlanarak geçireceğini düşünmektedir. Artık Quidditch takımının da kaptanıdır. Ancak Diagon Yolu'ndaki okul alışverişi sırasında Draco Malfoy'un bir şeyler çevirdiğini fark eder. Lord Voldemort'un geçmişiyle ilgili pek çok bilinmeyen ortaya çıkarken bir yandan da Malfoy'un neyin peşinde olduğunu öğrenmeye çalışan Harry'yi yine zor günler beklemektedir.

Harry Potter ve Ölüm Yadigârları

"Bana Harry Potter'ı verin," dedi Voldemort'un sesi, "kimseye zarar gelmesin. Bana Harry Potter'ı verin, okula dokunmayayım. Bana Harry Potter'ı verin, ödüllendirilin."

Sihir dünyası savaşta! Karanlık Lord iyice güç kazanırken iyiler de boş durmuyor. Yedinci yılında Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'na dönmeyen Harry Potter, Dumbledore'un ona bıraktığı görevi tamamlamaya çalışıyor. Yanında -her zamanki gibi- Ron ve Hermione'yle, bir yandan Voldemort'tan ve onun Ölüm Yiyen'lerinden kaçarken bir yandan da Hortkuluklar'ı yok etmek, Ölüm Yadigârları'nın sırrını keşfetmek zorunda olan Harry kendi geçmişiyle ilgili de pek çok şey öğreniyor.

Ve benim koleksiyonum, hem de yazdığım yazının kaynakları oluyor aynı zamanda. Lanetli Çocuk ve diğer yan kitapları aldıkça bilgilerini eklerim konuya.

• 0
  • 0

Daichi

• *
  • Toplam İleti 2567
  • BeyPuan 9994
Ynt: J. K. Rowling - Harry Potter
« Yanıtla #1 : Mart 31, 2018, 17:31:47 »
Çok güzel bir konu olmuş, benim arkadaşta 1 ve 2. kitabın 1. basımları vardı
  • 0
  • 0

Kai Hiwatari

• *
  • Toplam İleti 4281
  • BeyPuan 966
« Yanıtla #2 : Mart 31, 2018, 17:54:25 »
Çok güzel bir konu olmu, benim arkadaşta 1 ve 2. kitabın 1. basımları vardı

Başlayacağım gece. Kitaplarda filme göre daha çok ayrıntı var. Mesala Felesefe Taşı filminin ilk sahnesi, kitapta 17.sayfada başlıyor. Sırlar Odası Kitabı bende vardı, geçen sene biraz okumuştum. Mesala şu Harry'nin Diagon Yoluna ışınlanma sahnesinde çok şey olmuştu filmde olmayan. Tabii unuttum onu da en baştan okurum, zaten az okumuştum. Eski basımları da sahaflardan toplayabilirim bir ara.
  • 0
  • 0

Daichi

• *
  • Toplam İleti 2567
  • BeyPuan 9994
« Yanıtla #3 : Mart 31, 2018, 17:59:45 »
Başlayacağım gece. Kitaplarda filme göre daha çok ayrıntı var. Mesala Felesefe Taşı filminin ilk sahnesi, kitapta 17.sayfada başlıyor. Sırlar Odası Kitabı bende vardı, geçen sene biraz okumuştum. Mesala şu Harry'nin Diagon Yoluna ışınlanma sahnesinde çok şey olmuştu filmde olmayan. Tabii unuttum onu da en baştan okurum, zaten az okumuştum. Eski basımları da sahaflardan toplayabilirim bir ara.
Aynen öyle, zümrüdanka yoldaşlığı çok kalın ancak filmi sadece 2,5 saat
  • 0
  • 0

Kai Hiwatari

• *
  • Toplam İleti 4281
  • BeyPuan 966
« Yanıtla #4 : Mart 31, 2018, 18:01:31 »
Aynen öyle, zümrüdanka yoldaşlığı çok kalın ancak filmi sadece 2,5 saat

aynen doğru ama bir yerde de haklılar. Her detayı filmde işlemek çok zor olurdu ana konu aynı en azından. Bir de şunlara baksana. :D

https://onedio.com/haber/harry-potter-kitaplarindan-en-guzel-16-illustrasyon-448540
  • 0
  • 0

Radek_Eren

• *
  • Toplam İleti 1455
  • BeyPuan 17874
  • Selam.
« Yanıtla #5 : Mart 31, 2018, 18:06:52 »
Ben de okuyorum bunu :V
  • 0
  • 0

Kai Hiwatari

• *
  • Toplam İleti 4281
  • BeyPuan 966
« Yanıtla #6 : Mart 31, 2018, 21:44:09 »
Resimli özel baskısı da varmış. Şu ana kadar ilk 3 kitabı yapmışlar, devamı da gelecek. Ben de alırım yakında.
  • 0
  • 0

Daichi

• *
  • Toplam İleti 2567
  • BeyPuan 9994
« Yanıtla #7 : Nisan 01, 2018, 00:22:17 »
Resimli özel baskısı da varmış. Şu ana kadar ilk 3 kitabı yapmışlar, devamı da gelecek. Ben de alırım yakında.
Normalinden daha pahalılar sanırım azkaban tutsağının resimli özel baskısı 75tlydi

Ben de okuyorum bunu :V

hangilerini okudun
  • 0
  • 0

Kai Hiwatari

• *
  • Toplam İleti 4281
  • BeyPuan 966
« Yanıtla #8 : Nisan 01, 2018, 08:50:28 »
Normalinden daha pahalılar sanırım azkaban tutsağının resimli özel baskısı 75tlydi

hangilerini okudun

Biraz yüksek geldi fiyati ama alirim elbet. Sonuçta Harry Potter çok geniş ve destansi bir büyülü dünya, buna deger.
  • 0
  • 0

Takao

• *
  • Toplam İleti 4782
  • BeyPuan 9892
  • Foruma Hoş Geldiniz
    • Gereksiz Ekran
« Yanıtla #9 : Nisan 01, 2018, 15:27:58 »
Yeni kitapların hayırlı olsun.
  • 0
  • 0

Kai Hiwatari

• *
  • Toplam İleti 4281
  • BeyPuan 966
« Yanıtla #10 : Nisan 01, 2018, 15:48:13 »
Yeni kitapların hayırlı olsun.

Sağ ol.

7 kitap toplam 3900 sayfa. Ben 1.Kitap 4.Bölümdeyim. Filmde olmayan bir hayli şey var. Bu da beni gittikçe etkiliyor, çünkü bildiklerimin dışında değişik şeyler görüp onları zihnimde hayal ederek okuyunca daha da keyifli hale geliyor. Şu ana kadar gördüklerim: Filmdeki Privet Drive (ilk sahne) sahnesinden önce bir hayli olay oluyor. Bütün İngiltere genelinde çok garip olaylar oluyor, hikaye de böyle başlıyor kitapta. Her tarafta baykuşlar, pelerinli adamlar var. Gece yıldızlar falan kayıyor. Filmde direk buluşma sahnesinden başlıyor. Bu kitapta 17.sayfada falan oluyordu. Kitapta Hagrid'e motoru veren de Sirius Black'miş. Dumbledore ile McGonagall arasında biraz uzun bir diyalog vardı filmde olmayan. (Çok diyalog kesilmesinden Potterhead'lar ise şikayetçiymiş). Şu hayvanat bahçesi sahnesinde Harry'i ilkin Mrs. Figg'e bırakmak istiyorlar, Harry de hiç istemiyor, evi lahana kokuyor ve kedi doluymuş. Zaten ayağını kırdığı için gidemiyor onlara mecbur Harry'i de götürüyorlar yanlarında. Dudley'in yanında Piers diye dostu da varmış, filmde göremedik. Gördük de o sahnede ilk filmde göremedik. Hayvanat bahçesinde dondurma olayı kızdırdı beni biraz, dondurma alıyor Vernon Dudley ve arkadaşına ama kadın sordu diye Harry'e de ucuz bir şey söylüyor. Hiç sevmiyorum Dursley ailesini. Ve daha önceden Harry'i zaman zaman büyücüler dünyasından gelip ziyaret eden tuhaf kişilerden söz edildi. Harry tabii farkında değildi. Harry'e mektup geldiğinde merdiven altında filan yazdığı için hemen küçük odayı veriyorlar buna ama filmlerde 2.filmde odası değişiyordu. Filmde mektuplardan sonra klübeye gittikleri zaman da Hagrid hemen gelip Harry'i götürüyordu. Bir de Hagrid orada baya oyalanmıştı, sosis çay falan. Fakat bunun öncesi de vardı, Otel macerası. Kitabı bitirince diğer ayrıntıları/farklılıkları yazarım. Duyduklarıma göre de kitaplar ve filmler arasındaki uçurum 4.kitap itibari ile başlıyormuş. Unutmadan söyleleyim Harry'nin eski devlet okulundaki birkaç macerasına da değilindi.
  • 0
  • 0

Kai Hiwatari

• *
  • Toplam İleti 4281
  • BeyPuan 966
« Yanıtla #11 : Nisan 02, 2018, 22:39:55 »
Farkılıklar artmaya başladı şimdiden. Londra macerasından sonra Harry direk Hogwarts'a gitmiyor, bir ay daha Dursley ailesiyle kalıyor. Okullar Eylül'de başlıyor çünkü. O bir ayı anlattılar güzelce, sizi içine çekiyor seri. Draco ile okulda değil de Londra'da Madam Malkin'in dükkanında karşılaşıyorlar.

Kitapta o esnada ismi verilmiyor. Tabii ben o olduğunu anlamıştım, çünkü seride Malfoy'dan başka o kadar egolu birisini görmemiştim. :D Her neyse o bir ayın sonunda Harry'i King Cross'a eniştesi götürüyor alay ederek. Devamında Weasley aiesliyle falan tanışıyor aynı ama tren içinde Fred & George Harry'e bavulunu taşımasına yardım ediyor. Orada terleyen Harry saçlarını geriye atarken yara izi kendini ele veriyor. O sırada bunlar anlıyor tabii konuşuyorlar filan. Sonra ikizler ailesinin yanına dönüp dedikodu yapıyorlar. Burası da önemli sayılır çünkü filmde Ron, Harry'nin yanına geldiğinde tanıştıkları esnada kim olduğunu öğrenmişti ama kitapta dedikodu sayesinde önceden öğrenip yanına gidip direk sormuştu. Yemek ve kart sahneleri, kısacası her şey çok detaylı işleniyor. Neville de ilk trende gözüküyor, gelip soruyor kurbağasını, sonra yine Hermione ile birlikte gelip yine soruyor. O esnada da büyü yapıyordu Ron (filmde de vardı fakat Neville yoktu o esnada, sadece ismi geçmişti.) Onlar da tekrar gidip aramaya koyuluyorlar kurbağayı. Filmde olduğu gibi gözlük düzeltme sahnesi kitapta yok. Bunları ana temel doğruları söylemek için yazıyorum. Filmde farklı işlenmiş hep. Şunu da ekleyeyim trende de Malfoy ve iri yarı iki dostu, Harry'lerin yanına gidiyor (okuldaki restleşme trende yaşanıyor). Kitabı bitirmedim henüz yarısındayım fakat bu kadar bilgi yeterli şimdilik.
  • 0
  • 0

lily

• Toplam İleti 130
  • BeyPuan 48
« Yanıtla #12 : Nisan 03, 2018, 21:50:35 »
Ooo, en sevdiğim kitap ve film serisidir Harry Potter 8). Açıkçası filmine kıyasla kitabında çok fazla ayrıntı var, o yüzden de bence önce kitabı  okuyup sonra filminini izleyerek kıyaslamak gerek.
  • 0
  • 0
彼女だけトンネルが一緒にそれを見ることに関して悲観的な楽天的なトンネルの終末においての彼 女のライトは 現実的なトンネルを持っているライトが、次の列車が分かると見分けるのを見る.

Kai Hiwatari

• *
  • Toplam İleti 4281
  • BeyPuan 966
« Yanıtla #13 : Nisan 03, 2018, 22:26:42 »
Ooo, en sevdiğim kitap ve film serisidir Harry Potter 8). Açıkçası filmine kıyasla kitabında çok fazla ayrıntı var, o yüzden de bence önce kitabı  okuyup sonra filminini izleyerek kıyaslamak gerek.

Benim de en sevdiğim seri. Hem kitap olarak hem de film olarak. Gerçi ben ilk filmleri izledim, çünkü küçükken kitap okumuyordum. Ufaktım. Kitaplara da yeni başladım, keşke daha önce başlasaymışım.
  • 0
  • 0

Kai Hiwatari

• *
  • Toplam İleti 4281
  • BeyPuan 966
« Yanıtla #14 : Nisan 08, 2018, 11:28:16 »
Harry'nin gözleri yeşil, gözlüğü ise kırık ve bantlıydı. Harry'nin kitaplardaki saçlarına en benzeyen film de Azkaban Tutsağıydı sanırım. Yanlış hatırlamıyorsam babasının saçlarını almıştı. Ron ise hem uzun boylu hem de uzun burunluydu ve de çilleri vardı. Hermione de bir tık daha büyük ön dişler ve çalı gibi saçlara sahipti. Bu da kitaptan bir kare.

• 0
  • 0