3D Beyblade Çıktı Tecrübelerim 2019 Güncel

Sezermaden

• *
  • Toplam İleti 273
  • BeyPuan 943
  • Dragoon ...
3D Beyblade Çıktı Tecrübelerim 2019 Güncel
« : Nisan 06, 2018, 14:28:54 »
Herkese meraba arkadaşlar biliyorsunuz 3d yazıcı ile beyblade üretmeye çalışıyorum. Bir çok deneyim yaşadım şimdi bunlar hakkında sizi bilgilendiricem. Öncelikle yazıcı ile beyblade basma fikri güzel fakat zorlu süreç. Bu sürecin zor olmasının nedenlerini sıralayalım:

* Beybladenin küçük yapıda ve küçük küçük detaylarının olması. Yazıcı 2000 tl lik ev yazıcısı pahalı gelebilir fakat 3d yazıcı olarak giriş seviyesi diyebiliriz. Bu yazıcı ile küçük parça çıkarıp ayarlamak inanın çok zor. Ancak bir takım özel ayarlar sonucu mükemmele yakın çıktı alabiliyorum.

* Beyblade modellerinin olmaması. İnternette beyblade tasarlayan yok. Dragoon S Lost Langunis gibi modeller mevcut onlarda çok iyi çizilmemiş. Bu yüzden eğerki beyblade basmak istiyorsak tasarımını ya yapıcaz yada birsürü para verip yaptırıcaz. Çok şükür bilgisayarla aram iyi daha önce 3d çizim yapıyordum fakat. Beyblade basmaya karar verdikten sonra bu çizimleri profesyonel hale getirdim. İnanılmaz Çizimler çıkardım ortaya. Beyblade saldırı çemberi olarak bütün beyblade versiyonlarının 3d tasarımlarını yapmayı planlıyorum.

* Uygun filament bulmakta zorlanıyorum. Denediğim filamentler Pla, Pla+, PC Pla, Tungsten. Bu saydığım filamentler 3d yazıcının ham maddeleri. Bunlarda beyblade denemeleri yaptım. Öncelikle Dayanıklılık Esneklik Kat sayılarından bahsetmem gerekiyor. Normalde herkesin düşüncesi şu sağlam olan ile bas beyblade hiç kırılmasın. Ama aslında öyle değil madde ne kadar sağlamda ani bir çarpışmada esnemediği için kırılma oranı daha yüksektir. Mesela Pc ile bastığım beyblade saldırı çemberleri boyutu düşük olduğu için direkt kırılıyor. En az kırılan normal pla fakat testlerim sonucu yaklaşık 50 beyblade mücadelesinden sonra kırılanı gördüm ( Hiç kırılmadan duran modellerim var ). Benim hedefim bütün beyblade modellerini tasarlayıp uygun bir fiyat ile hem kazanmak hem almak isteyipde alamayan arkadaşların almasını sağlamak. Ben dolandırıcı değilim. Beyblade aşığıyım ben satıcağım beybladenin arkasında durmak isterim. Taş gibi olmalı. O yüzden bu maddeler ile beyblade basmamaya karar verdim. Size saydam olarak bütün süreci anlatıcam. Çünkü ben beyblade aşığıyım yapıcağım beyblade iyi dayanmalı. Başka filament arayışına girdim ve okadar araştırdım sonuç olarak Naylon adında bir filament buldum. Esneme dayanklılık ve sertlik olarak mükemmel seviyede bu filament. Naylonu normal naylon olarak algılamayın bildiğimiz plastik ismi naylon sadece.

* Yüzey pürüzsüzlüğü. Çıkarttım modelin pürüssüz olabilmesi için bir çok yola başvuruyorum. Öncelikle baskı alınca hemen beyblade hazır olmuyor kenarlarında bir takım ipler oluşuyor bunları temizlemek gerekiyor. Ayrıca Bazı modelleri basarken destek eklemek gerekiyor. Destek parçaları modeli bozulmadan basmamızı sağlıyor fakat destek parçalarını temizlemek biraz zahmet istiyor. Alt tarafta kalan kısım pürüssüz basılmıyor. Bunun için yeni bulduğum çözümü sizinle paylaşıcam. Beyblade saldırı çemberini yatay değil dikey olarak bastığımda alta sadece ufak bir köşesi denk geliyor onu sonrasında zımpara ile düzlemek daha kolay oluyor fakat çok destek eklendiği için temizlemek daha zor oluyor.

* Sticker Sorunu: Hayalim şöyleydi beybladeyi basayım stickerini filan çıkartayım o şekilde satayım fakat işler istediğim gibi gitmedi. normal yazıcı aldım resim özellikli bir yazıcı seçtim iyi çıkartsın diye. Etiket kağıtları aldım ve testleri yaptım. Ne kadar ayar yapsamda stickerler çok net çıkmıyor. Etrafımda iyi bir çıktı merkezi yok malesef. Sticker konusunda her türlü desteğe ihtiyacım var eğerki ben çıkartabilirim diyen olursa ücret karşılığı onunla anlaşabilirim. Özel yerler mevcutmuş İzmir İstanbul gibi yerlerde dijital baskıcılar varmış. Bu yerlerde ölçülerini verdiğimiz zaman stickerleri kesilmiş şekilde çıkarabiliyormuşuz. Ortak çalışmaya hazırım.

* Ağırlık diski sorunu : Biliyorsunuz ağırlık diski beybladenin en önemli parçası hızlı dönmesi darbelere dayanması için bu diskin ağırlığı yüksek olmalı. Fakat filamentlerin özkütlesi 1.29 malesef demir basmak için çok düşük. Bende Ağırlık Diskini üretmek için özel bir dökümcüye bastığım modelleri gönderdim. Basmaya çalışıyorlar. Eğer başarılı olursam seri üretime geçicem. Başka bir düşüncem ise şu. Yurtdışında pahalı ancak bir filament var özkütlesi 4 en yüksek yoğunluklu filament o. Onu satın alıp demiri onunla basmayı düşünüyorum.

Sizlere yaşadığım tüm sorunları bahsettim arkadaşlar. Şimdi size yol haritamı açıklıyorum.

Öncelikle Naylon Filament, Esnek Filament, PETG Filament gibi filamentleri satın alıcam. Bunları satın alana kadar model çizimlerine devam edicem. Beyblade performans altını tasarlamak çok zor. Egli beyblade yapmam malesef imkanlı gözükmüyor çünkü nasıl yapılır bilmiyorum. Mıknatıslı omurga yapabileceğimi düşünüyorum ölçüsü aynı mıknatıs buldum alıp deneyeceğim. Olursa mıknatıslı yapıcam. Özel alt tasarladım performans uçları olmadan tasarladım. Ayrıca performans uçları tasarlayacağım. Denge Saldırı gibi özellikleri olucak. Performans uçlarının biraz esnek olmasını istiyorum. Bunun için Esnek filament alıcam esnek filament ile basıcam. Hafif silgi gibi bir yapısı olmasını istiyorum umarım istediğim sonucu alırım.
Satış yapmak için istediğim birleşim şu: Gerçekten kırılmaya dayanıklı arkadasında durabilceğim bir ürün ortaya çıkartınca. Ağırlık diski sorununu çözünce tıpkı orjinal bakuten gibi parça parça bir plastiğe bağlı olarak tasarlayacağım bütün parçaları siz ordan söküp takıcaksınız. Sticker için yapabilirsem kesilmemiş halde uygun ölçüde çıkartıp içine koyucam. Atıcı ve Şerit tasarlayıp onuda içine dahil edicem. Ufak bir kullanım bilgileri içeren kağıt yapmayı düşünüyorum. Kutu olarak kafamda iki fikir var ya özel takara kutuları gibi kutular bastırıcam bir yerde. Yada esnek filament ile özel bir kutu tasarlayacam. Şuan için düşünce esnek filament ile kutu tasarlamak.

Biraz uzun oldu yazı biliyorum okuyan herkese teşekkür ederim. Şuana kadar yaptığım 3d modeller :

Bakuten Serisi Beyblade Performans Altı ( Uçsuz Model )

Normal Bakuten Serisi İçin Özel Tasarım Dragoon MS Saldırı Çemberi ( Normal Omurgaya Takılabiliyor)

Beyblade Burstlara Takılabilen Özel Tasarım Sağa Dönüş Saldırı Çemberi Dragoon BMS (Burst Metal Storm)

Dranzer Scorpion Saldırı Çemberi
( Örümcek şeklinde tasarımım. Dengesiz dönmüyor.)

Wolborg 4 Saldırı Çemberi

Zeus Saldırı Çemberi 1

Zeus Saldırı Çemberi 2

Dökümcüden mesaj geldi Fotoğrafları ekliyorum bence birebir aynısı olmuş yorum bekliyorum. Ağırlığı hakkında henüz bilgim yok

Daha önce çıkmamış bir beyblade tasarladım. Karşınızda Galux. Orjinal olarak üretilmedi sadece çizgi filmde var. Galeona çok benziyor ama bazı farkları var tabi...

12.04.2019 İtibariyle yaşadıklarımı anlatıyorum.
3D Yazıcıya bir süre ara vermiştim. Sonra tekrar ve kararlı bir dönüş yaptım. Öncelikle işim gereği şahıs şirketim var. Şirket sahibi olunca Tornacılar vs seni daha ciddiye alıyor bunu öğrendim. Lazer kesimci ile anlaşıp 100 adet Plastik seri için Ağırlık Diski Ürettim. Orjinal Ağırlık Diskinden 7 gram daha ağır. Orjinal beybladeler dahil takıldığı zaman herhangi bir denge kaybı yaşamıyor aksine dönüş hızının arttığını gözlemledim. Yazıcıda bir takım sorunlar vardı bunları çözmek adına 1500 tl civarı çin alışverişim oldu. Aldığım parçanın ancak yarısını takabildim. Takamadığım parçalar eksik ileride o eksikleri tamamlayıp yazıcıyı daha çok geliştiricem. Saldırı çemberi basmada işin sonuna geldim diyebilirim. Dranzer ve Dragoona ait bütün saldırı çemberlerini 3d Model olarak tek tek tasarladım. Orjinale çok yakın tasarımlar oldu. Basım olarak 3d yazıcı ile yapılabilcek en iyi basımı gerçekleştirdim. Sonuçlar istediğim gibi oldu. Ancak Performans altı denemelerim hep başarısız oldu. Yeni parçalardan sonra denemedim yakın zamanda deneyeceğim. Ancak söylemem gerek büyük olasılıkla orjinal görünümlü performans altı basmam imkansız. 3D yazıcı ile bu kadar kücük Parçalar basılamıyor. Performans altında klipsleri oturtacak o kücük yuvarlak çıkıntılar çok hassas oluyor ve hemen kırılıyor malesef. Bu yüzden orjinale yakın bir çizim için çaba harcıyorum. Cizdikten sonra baskı alıcam. Sonuçlar güzel olursa hem video çekicem hem önümüzdeki turnuvada 1. Gelen Arkadaşa Hediye olarak vericem.
  • 0
  • 0
Elimdekiler: Dragoon G, Dragoon GT, Dranzer V, Dranzer V2, Draciel S, Draciel Ms,Driger Gt, Driger V2, Galman, Gazzly, Gia Dragoon V

Takao

• *
  • Toplam İleti 4782
  • BeyPuan 9892
  • Foruma Hoş Geldiniz
    • Gereksiz Ekran
Ynt: 3D Beyblade Çıktı Tecrübelerim 2019 Güncel
« Yanıtla #1 : Nisan 06, 2018, 17:03:29 »
Bilgilendirme için çok teşekkürler. Bu iş için çok uğraştığın belli. Her şeyi tamamladığında neye benzeyecek çok merak ediyorum.
  • 0
  • 0

Sezermaden

• *
  • Toplam İleti 273
  • BeyPuan 943
  • Dragoon ...
« Yanıtla #2 : Nisan 06, 2018, 17:12:41 »
Bilgilendirme için çok teşekkürler. Bu iş için çok uğraştığın belli. Her şeyi tamamladığında neye benzeyecek çok merak ediyorum.
Teşekkürler Sticker konusunda Ertuğrul ile anlaştık. İlk öncelikle zeusu siyaha düzgünce boyamaya çalışıyorum sonrasında stickeri deneyeceğiz.
  • 0
  • 0
Elimdekiler: Dragoon G, Dragoon GT, Dranzer V, Dranzer V2, Draciel S, Draciel Ms,Driger Gt, Driger V2, Galman, Gazzly, Gia Dragoon V

Takao

• *
  • Toplam İleti 4782
  • BeyPuan 9892
  • Foruma Hoş Geldiniz
    • Gereksiz Ekran
« Yanıtla #3 : Nisan 06, 2018, 18:07:36 »
Teşekkürler Sticker konusunda Ertuğrul ile anlaştık. İlk öncelikle zeusu siyaha düzgünce boyamaya çalışıyorum sonrasında stickeri deneyeceğiz.

Hevesini kırmak istemem ama endişelerim de var. Ne kadar uğraşsan da çakma A&L marka (Senin yaptıkların da bir nevi çakma alınmak yok) Beyblade'lerin kalitesine (özellikle tasarım yönünden) ulaşamayacaksın gibi geliyor bana. Fiyat olarak orijinalinden ucuz olur ama bu kadar emek verdiğine göre çok da ucuz olmaz diye düşünüyorum. Umarım yanılırım da ortaya A&L'den daha güzel bir ürün çıkar.
  • 0
  • 0

« Yanıtla #4 : Nisan 06, 2018, 19:39:16 »
Bende burstleri böyle yapmayı düşünüyordum.
  • 0
  • 0

3, 2, 1, HADİ FIRLAT! (ACELE FIRLATMA)

Sezermaden

• *
  • Toplam İleti 273
  • BeyPuan 943
  • Dragoon ...
« Yanıtla #5 : Nisan 06, 2018, 19:56:16 »
Yorumlar için teşekkürler. Her konuda fikir öneri sorun bana yazabilirsiniz. Ben A&l marka beyblade çok kullandım şunu diyebilirim ki sağlamlık olarak şuan bastığım beybladeler bile ondan daha güçlü. Tasarım konusuna gelirsek yanlış bilmiyorsam a&l G serisi üretmedi. Benim yaptığım dragoon ms zeus wolborg A&l de yok. Ama haklısın A&l nün tasarımları orijinal ile birebir neredeyse ama ben kendime güveniyorum. Şuan zeusun saldırı çemberini boyadım kurudugu zaman fotoğraf Atıcam gerçeğinden ayırt edileceğini düşünmüyorum. Fiyata gelirsek filament elektrik boya ağırlık diski sticker kutu gibi tüm hesaplamaları yapıp ozaman belirleyeceğim ağırlık diski üretince ne kadar tutar bilmediğim için yorum yapamıyorum keşke babası dökümcü birisi olsa forumda  :)

Dökümcüden gelen ağırlık diski fotoğrafları eklenmiştir yorum bekliyorum
  • 0
  • 0

Daichi

• *
  • Toplam İleti 2567
  • BeyPuan 9994
« Yanıtla #6 : Nisan 06, 2018, 22:42:49 »
Ne kadar acaba? Normalde görsem farketmem orijinal olmadığını
  • 0
  • 0

ERTUĞRUL

• *
  • Toplam İleti 1128
  • BeyPuan 465
  • Saldır Tempo!!
« Yanıtla #7 : Nisan 06, 2018, 22:46:07 »
Demir bayağı güzel olmuş. Ağırlığı falan da uyarsa on numara olur.
  • 0
  • 0

Takao

• *
  • Toplam İleti 4782
  • BeyPuan 9892
  • Foruma Hoş Geldiniz
    • Gereksiz Ekran
« Yanıtla #8 : Nisan 06, 2018, 22:55:20 »
Yorumlar için teşekkürler. Her konuda fikir öneri sorun bana yazabilirsiniz. Ben A&l marka beyblade çok kullandım şunu diyebilirim ki sağlamlık olarak şuan bastığım beybladeler bile ondan daha güçlü. Tasarım konusuna gelirsek yanlış bilmiyorsam a&l G serisi üretmedi. Benim yaptığım dragoon ms zeus wolborg A&l de yok. Ama haklısın A&l nün tasarımları orijinal ile birebir neredeyse ama ben kendime güveniyorum. Şuan zeusun saldırı çemberini boyadım kurudugu zaman fotoğraf Atıcam gerçeğinden ayırt edileceğini düşünmüyorum. Fiyata gelirsek filament elektrik boya ağırlık diski sticker kutu gibi tüm hesaplamaları yapıp ozaman belirleyeceğim ağırlık diski üretince ne kadar tutar bilmediğim için yorum yapamıyorum keşke babası dökümcü birisi olsa forumda  :)

En iyisi her şey bittiğinde tekrardan konuşmak. Kutunun üzerine kendine ait SM gibi bir logo yerleştirebilirsin :D

Ağırlık diski iş görür gibi duruyor. Test ettikten sonra çeşidini arttırırsın çünkü bir çok ağırlık diski var.
  • 0
  • 0

Sezermaden

• *
  • Toplam İleti 273
  • BeyPuan 943
  • Dragoon ...
« Yanıtla #9 : Nisan 07, 2018, 00:03:30 »
Aranızda ağırlık diskinin hacmini ölçebilcek biri olsa ağırlığı az çok tahmin edebiliriz
Demirin içeriğini merak edenler için linki bırakıyormu bu maddeden yapıyorlar. Özkütlesi 7.2 ağırlık olarak çok yakın olucaktır diye tahmin ediyorum.
http://www.aryametal.com/GG25-pik-cubuklar.html
Fiyatı henüz öğrenemedim. Eğer uygun bir fiyat verirlerse 100 adet bastırmayı düşünüyorum bu iki modelden
  • 0
  • 0

ERTUĞRUL

• *
  • Toplam İleti 1128
  • BeyPuan 465
  • Saldır Tempo!!
« Yanıtla #10 : Nisan 07, 2018, 10:33:05 »
Ölçekli bir kabın içinde su doldurup daha sonra demiri içine koyarsan aradaki değişimden hacmini bulabilirsin.
  • 0
  • 0

Takao

• *
  • Toplam İleti 4782
  • BeyPuan 9892
  • Foruma Hoş Geldiniz
    • Gereksiz Ekran
« Yanıtla #11 : Nisan 07, 2018, 14:30:50 »
Ölçekli bir kabın içinde su doldurup daha sonra demiri içine koyarsan aradaki değişimden hacmini bulabilirsin.

Onu konuştuk da o kadar ayrıntılı ölçüm yapan ölçekli kap (ya da beher) yok sanırım.
  • 0
  • 0

ERTUĞRUL

• *
  • Toplam İleti 1128
  • BeyPuan 465
  • Saldır Tempo!!
« Yanıtla #12 : Nisan 07, 2018, 15:02:36 »
Onu konuştuk da o kadar ayrıntılı ölçüm yapan ölçekli kap (ya da beher) yok sanırım.
Var var, olmaz olur mu. Biz baya ölçüyorduk lisedeyken. Olmadı şöyle de yapabilirsiniz. Küçük ayrıntılı kaba demir sığmıyor derseniz; bir kabı ağzına kadar doldurup içine demiri yavaşça bırakırsınız. Daha sonra o taşan sıvıyı ölçersiniz. Taktik çok :)
  • 0
  • 0

Sezermaden

• *
  • Toplam İleti 273
  • BeyPuan 943
  • Dragoon ...
« Yanıtla #13 : Nisan 07, 2018, 15:45:48 »
Var var, olmaz olur mu. Biz baya ölçüyorduk lisedeyken. Olmadı şöyle de yapabilirsiniz. Küçük ayrıntılı kaba demir sığmıyor derseniz; bir kabı ağzına kadar doldurup içine demiri yavaşça bırakırsınız. Daha sonra o taşan sıvıyı ölçersiniz. Taktik çok :)
en kolay yolunu buldum :) 3d çıktı programında modelin çıkmış ağırlığını veriyor planın yoğunluğu 1.23 çıkan ürün 2 gram civarı. 1.5 civarı oluyor hacimi. İnternetteki demir ağırlıklarının doğru olduğunu düşünmüyorum ben çünkü mutfak terazisi ile tartınca normal demiri 10 gram geliyor. Ancak internet verisine göre kullanılan cisim 9 civarı öz kütleye sahip orjinalde. ancak benim hesabıma göre 6,25 civarı bir özkütle oluyor. Dökümcüde yaptığım maddenin özkütlesin 7.25 civarı yani döktüğüm demirin ağırlığı yaklaşık olarak 11 gram oluyor. Benim şahsi fikrim gerçeği ile birebir aynı olucağından yana. Ancak elime ulaştığı zaman doğru ölçüyü anlarız.
  • 0
  • 0

Sezermaden

• *
  • Toplam İleti 273
  • BeyPuan 943
  • Dragoon ...
« Yanıtla #14 : Nisan 08, 2018, 02:05:02 »
Yeni Modelim olan Galux Eklenmiştir.
  • 0
  • 0