En İyi Karmalar - Bakuten Shoot

E_Kare

 • *
 • Toplam İleti 308
 • BeyPuan 1285
 • .
En İyi Karmalar - Bakuten Shoot
« : Temmuz 19, 2018, 23:28:28 »
Bu konuda hangi parçaların nasıl kullanıldığından bahsedeceğim...

Sırf saldırı türleriyle başlıyorum, ilerde diğerlerini de eklerim

Saldırı Türleri:

En Önemli Parçalar:

- Uriel 2 Omurgası

Uriel 2 kolay kırıldığından Wolborg 2'nin omurgasına uriel 2'nın kauçuk parçası takılıyor genelde.

Hızlı hareket eden ve nispeten kolay kontrol edilebilen bir parça, çok geri tepme sorunu da yok.

Eğer bu parçaya sahip değilseniz veya katıldığınız turnuva Wolborg 2'ye uriel ucu takmanıza izin vermiyorsa:
Seaborg 1 Omurgası iyi bir alternetif. Kontrol etmesi daha zor ve daha çok geri tepiyor ama yinede saldırı türleri için en iyi parçalardan

- Dragoon V2 Omurgası

Saldırı türlerinin kullanabileceği en yüksek omurga. Çoğu beyblade'e karşı alçak saldırı türü kullanmak daha etkili normalde, ancak Wolborg 4'un omurgasına karşı yüksek saldırı türleri çok daha etkili (Wolborg 4 omurgasını kullanan Beyblade'lerin katıldıkları tüm forum turnuvalarını kazandığını göz önünde bulundurursak Dragoon V2 omurgası baya değerli).

Destek parçaları + metal/mıknatıslı çekirdekler + kaucuk performans ucu'nu bir arada kullanabilen tek* parça. (*Uriel 2'de bunları yapabiliyor ama 3-4 kez kullandıktan sonra kırılıyor)

Wolborg 2'nin performans ucunu Dranzer'in çekirdeğine takınca serbest dönmek yerine sabit duruyor. Wolborg 2 ucu, Dranser S çekirdeği ve Burning Kerberus omurgası birlikte kullanılabiliyor. Oluşan parça Dragoon V2'ye benzer performans sergiliyor ama daha alçak ve Metal/Mıknatıslı çekirdek kullanamıyor.   

- Dragoon S Omurgası

Dragoon Grip Attacker'ın Omurgasına çok benzer işlevi, grip attacker sola dönüşte kullanılamıyor ama.

Alçak, alttan vurmaya oynayan karmalar için. Normalde bu omurgayı kullanan beybladelerin amacı maçı ilk 2-3 saniyede kazanmak. Rakip ters yönde dönüyorsa ve saldırı çemberi olarak Master Dragoon/Dranzer GT varsa hız çalmaya da çalışabilirsiniz.

- Gaia Dragoon V Omurgası

Ucu metal, saldırı omurgaları arasında en iyi dönüş süresine sahip. Daha çok saldırı/dayanıklılık karmalarında kullanılıyor.
Dranzer V omurgası (saldırı modu) benzer performans gösteren bir parça, daha yüksek olması ideal değil ama.


Kullanılan Metaller:

- Wide Defense, Wide Survivor, Ten Wide ve Ten Heavy

Ten Wide aralarındaki en hafifi, beyblade'ı yavaşlatmamak için en iyi seçenek.
Ten Heavy aralarındaki en ağırı, genelde saldırı türlerinde çok kullanılmıyor ama işlevsiz değil. Sabit saldırı türleri için ideal.
Wide Defense/Wide Survivor saldırı türlerinde en sık kullanılan metaller, zor bulunuyor ama. Çoğu zaman en iyi seçenek bu. Defense geri tepmeye daha dayanıklı, Survive daha hızlı hareket ediyor.

Saldırı Çemberleri:

Driger G saldırı çemberi:

Hem sol hem sağ dönüşte etkili olabiliyor.
Sağ dönüşte alttan vuran karmalarda etkili, ancak Dragoon Grip Attacker ve Dragoon S'in omurgası fazla alçak, onlarla yere sürtebildiğinden kullanılmıyor.
Yüksek omurgalarda bile alttan vurma konusunda etkili şekli sayesinde.
Sola dönüşte de kullanılabiliyor ama o zaman kaucuk uca ihtiyacı var ve alttan vurma konusunda çok etkili değil.

Trygle saldırı çemberi:

Dönüş süresi oldukça iyi ve geri tepme sorunu yok, Sadece sağ dönüşte kullanılır.. Gaia Dragoon V omurgası+HMC (metal driger çekirdeği) ve Wide Defense ile birlikte yavaş dönerken bile rakibi dışarı atabilen bir karma oluşturuyor.

Griffolyon (takara) saldırı çemberi:

Trygle'a göre daha fazla geri tepme sorunu var ama saldırı gücü biraz daha iyi. Hasbro versyonunun geri tepme sorunu çok fazla.

Master/Kids Dragoon saldırı çemberi:

Dragoon S veya Dragoon Grip Attacker ile kullanılabilen, sağ dönüşte alttan saldırma konusunda en iyi saldırı çemberi.
Dönüş süresi de fena olmadığından Gaia Dragoon V'nin omurgası ile kullanılabilir.

Dranzer GT saldırı çemberi:

Sağ dönüşte Master Dragoon'a göre zayıf ama sola dönüşte daha üstün.

Dranzer F/V saldırı çemberi:

Sadece sağ dönüş. Çok geri tepme sorunu olmayan, hem düz saldırı türlerinde hem de alttan vurmayı hedef alan saldırı türlerinde etkili.
Gaia Dragoon V'nin omurgası ile kullanılabilir ama kaucuk uç tercih edilir.
 
Driger V2 saldırı çemberi:

Driger V2 destek parçasını kullanabilen omurgalarla kullanılmalı, sağ dönüşte Driger G'ye benzer performans gösteriyor.
Sola dönüşte Driger V2 destek parçası olmadan kullanıldığında yine Driger G'ye benzer performans.
Önerdiğim omurgalar Driger V2 için:
Burning Kerberus Omurgası ve (Wolborg 2 çekirdeği+Uriel 2 ucu veya Dranzer S çekirdeği+Wolborg 2 ucu)
Dragoon V2 Omurgası ve Ucu, HMC ile.
 
Voltic Ape saldırı çemberi:

Uriel 2 performans ucu veya Seaborg 1 omurgası+HMC ve Heavy Defense ile kullanılması ideal. Çekirdek olarak herhangi bi magnacore, metal olarak da 10 Heavy kullanılabilir. Aynı yönde dönen rakiplere karşı baya güçlü ama ters yönde dönüyorsa rakip çok etkili olmuyor. Kauçuk uç gerekli.

Gaia Dragoon V veya G saldırı çemberleri ile birlikte Zeus/Galzzy/Galman alt saldırı çemberleri:

alt saldırı çemberlerini hareketsiz kalacak şekilde oturtmak gerekiyor. Kauçuk uç gerekli.

Dragoon V2 saldırı çemberi:

Sola dönüşte kullanılıyor. Fazla geri tepiyor, geri tepmeyi azaltmak için Heavy Defense ve HMC tercih edilir. Kauçuk uç gerekli.

Dragoon G saldırı çemberi:

Sola dönüş için en iyi saldırı çemberlerinden, hız kaybettikten sonra da etkili. Kauçuk uç tercih edilir. 

Dragoon GT saldırı çemberi:

Dragoon G'ye göre alttan vurma konusunda daha etkili, daha çok geri tepiyor ve düz vuruşta G daha etkili ama.

Flash Leopard 2 saldırı çemberi:

Trygle'a benzer performans ama sadece sola dönüşte.

 
Seaborg 2/Master Draciel saldırı çemberi:

Sola dönüşte Seaborg, sağ dönüşte Master Draciel tercih edilir. Sadece Dragoon V2 + olabildiğince ağır parçalarla kullanın (HMC+Voltic Ape destek parçası ve Wide Defense). Rakiple aynı yönde dönmüyorsa etkisiz.Saldırı türleri ile ilgili genel bilgiler:

-Alttan vurmaya çalışan karmalar kauçuk uç kullanan savunma/dayanıklılık türlerine karşı daha etkili ama Wolborg 4 omurgası kullanan karmaları karşı çaresizler.

-Dragoon G, Trygle, Dranzer F gibi hız kaybettikten sonra bile rakibi dışarı atabilen parçalar kullanmıyorsanız beyblade'inizin ne kadar etkili olacağı tamamen sizin sliding shot'unuza bağlı. İlk saniyelerde rakiple temas çok önemli.

-Karşınızda hız çalabilen bir beyblade varsa ve rakibin yavaş atacağını tahmin edebilirseniz (rakip yavaşken ou daha zor dışarı atarsınız), rakibi sliding shot'la dışarı atmak yerine sahanın dışına yakın daireler cizip rakibin durmasını bekleyebilirsiniz.

-Baktınız rakibin beyblade çok sağlam, ne kadar sert çarpışanız dışarı çıkmıyor, fırlatırken beyblade'lerin tam sahaya indikleri anda çarpışacak şekilde atmayı deneyin.


------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Dayanıklılık Türleri:


En Önemli Parçalar:


-Metal Dragoon Bearing Stinger Performans Ucu (Hasbro versyonu daha uzun dönüyor, Takara versyonu savunma için daha iyi)

-Wolborg 1 Çekirdeği ve Performans Ucu (Ucun Takara versyonu daha iyi)

-Wolborg 2 Omurgası

-Dragoon V2 Omurgası

-Burning Kerberus Çekirdeği ve Performans Ucu

-Voltaic Ape ve Dranzer V2 destek parçaları.

-Wide Survivor ve Wide Defense metalleri

-Driger S saldırı çemberi

-White Gabriel G saldırı çeberi (Hasbro)

-Galeon Saldırı çemberi ve alt saldırı çemberi

-Strata Dragoon G alt saldırı çemberi   


*Metal Dragoon Bearing Stinger ve Wolborg 1'in Performans uçları dönüş süresi bakımından en iyi parçalar, Burning Kerberus'un ve Wolborg 2'in çekirdeği ile uyumlu değiller ama.
Bu iki parçayı Wolborg 2'nin omurgasıyla kullanmak ideal, Wolborg 1'in çekirdeği Wolborg 2'nin omurgasına sığıyor. Metal Dragoon'un ucu da Wolborg 1'in çekirdeği ile uyumlu.
Burning Kerberus'un çekirdeği aslında Wolborg 1'inkinden daha iyi. Burning Kerb'in ucu diğer ikisi kadar iyi olmasa da kendi çekirdeği ile uyumlu olduğu için çekirdek + uç kombosu olarak Wolborg 1 ve Metal Dragoon kadar iyi.


*Wolborg 2'nin omurgası dönüş süresi bakımından en iyi omurga. Defansif olarak Dragoon V2 ve Burning Kerberus omurgları kadar iyi değil ama. Wolborg 2, Burning Kerb veya Dragoon V2'niz yoksa Wolborg 1 omurgası iyi bir alternatif.
Wolborg 2'nin omurgası Wolborg 1'in ve Burning Kerberus'ın çekirdeği ile uyumlu.

*Metal Dragoon'un omurgası sırf kendi uç ve çekirdeğiyle uyumlu ve sola dönüşle kullanılamıyor. Yinede çekirdeğinde demir halkayla birlikte plastik halkası olduğu için dönüş süresi wolborg 1 çekirdeğine göre üstün. Omurga+çekirdek+uç birleşimi dönüş süresi bakımından en iyilerden ama hız çalması ve savunması zayıf.

*Burning Kerberus ve Dragoon V2'nin omurgaları destek parçaları uyumlu, daha çok savunma odaklı zombilerde (hız çalma odaklı Beyblade'ler) kullanılıyorlar ama dayanıklılık türlerinde yerleri yok değil.
Burning Kerberus kendi çekirdeği dışında Wolborg 2'nin çekirdeğini kullanabiliyor, yani Wolborg 1 ve Metal Dragoon uçlarıyla uyumlu değil.
Dragoon V2 omurgası Wolborg 1/2 ve Burning Kerb çekirdekleriyle uyumlu.
Burning Kerb omurgası listedeki diğer omurgalara göre daha alçak olduğu için alttan saldıran karmalara karşı daha etkili.
Dragoon V2'nin savunmaya yatkınlığı ağırlığından geliyor, alttan saldıranlara karşı Burning Kerb kadar etkili. Dragoon V2 omurganız varsa Kerberus'un omurgasını kullanmanızı tavsiye etmem.
*Burning Kerb'in çekirdeğinin içinde 2 metal halka var, eğer wolborg 1 veya metal dragoon ucuyla uyumlu olsaydı dayanıklılık için en iyi parça olurdu. Ne yazık ki sadece kendi ve Wolborg 2'nin uçlarıyla oyumlu olduğu için daha çok savunma odaklı zombilerde kullanılıyor.

*Voltic Ape ve Dranzer V2 destek parçaları yuvarlağımsı oldukları için iyiler. Voltic Ape'in destek parçası biraz daha iyi hem hız çalma hem savunma için.


*İsimlerinden tahmin edeceğiniz gibi Wide Survivor dönüş süresi ve hız çalma bakımından daha üstün, Wide Defense savunma bakımından.
 
*Driger S saldırı çemberi nispeten kolay bulunan ve oldukça etkili bir parça. Her türlü savunma ve dayanıklılık türünde yeri var. 

*Galeon saldırı çemberi Driger S'inkine benzer şekil olarak, serbest dönen alt saldırı çemberi sayesinde defansif olarak biraz daha iyi.

*White Gabriel G (hasbro versyonu) hem Galeon'un alt saldırı çemberiyle hem de Strata Dragoon G'nin alt saldırı çemberiyle kullanılabilir. Strata Dragoon G'nin alt saldırı çemberiyle hız çalma konusunda en etkili saldırı çemberi oluyor, ağırlığı sayesinde savunma için de iyi.

Ve Karmalar:

Wolborg 2, Dragoon V2 veya Burning Kerb omurgalarını kullanan karmalar hem sola hem sağ dönebilir. Genelde rakibin tersi yöne dönüyor olmak istersiniz, Wolborg 4 omurgasını kullanan karmalara karşıysanız durum farklı tabi. Çoğu karma sağ dönüş olduğundan sola dönüş olmak genelde daha iyi bir seçenek, Wolborg 4'e karşı sağ dönüş daha etkili ama (W4 sırf sağ dönüş olabiliyor).

*Driger S/Galleon saldırı çemberi - Wide Survivor - Wolborg 2 omurgası ile Wolborg 1 çekirdeği ve Metal Dragoon ucu. En uzun süre dönen zombi.
Wolborg 1 çekirdeği ve Metal Dragoon ucu yerine Buning Kerberus çekirdeği ve ucu kullanılabilir, performansları çok benzer.

*White Gabriel G saldırı çemberi + Strata Dragoon G alt saldırı çemberi - Wide Defense - Dragoon V2 omurgası + Voltic Ape destek parçası - Burning Kerberus çekirdek ve ucu.
Bu karma hız çalma konusunda yukardaki karmadan daha iyi, defansif olarak da daha güçlü.


Yukardaki parçalardan birbiriyle uyumlu olanları kafanıza göre birleştirip müthiş Beyblade'ler elde edebilirsiniz aslında. Teker teker tüm olası karmaları yazmama gerek yok, zaten hangi parçanın ne açıdan güçlü olduğundan bahsettim. Sorunuz varsa sormaya çekinmeyin.Savunma Türleri:

3 çeşit savunma türü var;

Defansif zombiler, Wolborg 4'ün çanağını kullananlar ve ağırlık bazlı olanlar.

Defansif Zombi:

Saldırı Çemberi: Driger S/Galeon+Galeon alt çemberi/White Gabriel G+Strata Dragoon G alt çemberi
Metal: Wide Defense
Omurga: Dragoon V2, Voltic Ape/Dranzer V2 Destek Parçası ile
Çekirdek: Burning Kerberus
Performans Ucu: Wolborg 2

Dayanıklılık türlerinden tek farkı plastik uç kullanmak yerine Wolborg 2'nin kauçuk ucunu kullanıyor. Dönüş süresi bakımından diğer savunma türlerine göre üstün (hatta eğer farklı dönüş yönüyle kapışıyorsa dayanıklılık türlerine kafa tutuyor). Alçak saldırı türlerine karşı çok da etkili değil ama. 

Wolborg 4 Çanağı Kullananlar:

Wolborg 4'ün çanağı hem sola dönen zombilere karşı hem de alttan saldıranlara karşı çok etkili (alçak saldırı türlerine karşı kaybetmiyor Wolborg 4 karmaları, fena durum). Sağ dönen dayanıklılık/denge türlerine ve çanağın üstünden saldırı çemberiyle temas kurabilen saldırı türlerine karşı nispeten zayıf.Wolborg 4 çanağı çoğu G revolution omurgasıyla uyumlu ama en etkili olduğu omurgalar;
Wolborg 4, Rock Bison ve Zeus omurgaları.

Wolborg 4 ve Rock Bison omurgalarının işlevi benzer. Rock Bison daha yüksek olduğu için karmanın saldırı çemberine dokunabilen saldırı türlerinin sayısı daha az, ancak çemberine dokunabilen saldırı türlerine karşı Wolborg 4 omurgası daha etkili.

Rock Bison çekirdeği ve Zeus omurgasıyla Wolborg 4'ün çanağını sabitlemek mümkün. Daha ağır olduğundan genel olarak saldırı türlerine karşı daha etkili ama çanak serbest dönemediği için zombileri yenemiyor.


Driger S/Galeon/Bistool tarzı dar saldırı çemberleriyle kullanılıyor.
Metal olarak Ten Heavy, Ten Balance veya Wide Defense kullanılabilir, maksat ağır bir metal olması karmada.


Ağırlık Bazlı Savunma Türleri:


Burdaki karmalar aslında daha çok denge türü gibi, Driger V2 ve Draciel S omurgalarıyla HMC (Takara Metal Driger çekirdeği) kullanarak ağırlığı sayesinde zor saha dışına atılan bir beyblade oluşturuluyor.

Driger V2 omurgası ile Voltic Ape/Dranzer V2 destek parçaları gibi yuvarlağımsı destek parçaları kullanılıyor.
Draciel S omurgasına 4 metal top koyuluyor.

Kullanılan metaller 10 Heavy Ve Wide Defense (en ağır metaller).

Saldırı çemberi olarak Master Dragoon/Master Draciel gibi geniş, ağır ve biraz saldırı gücü olan saldırı çemberleri de kullanılabilir, Driger S/Galeon/White Gabriel tarzı daha defansif parçalar da.


Denge Türleri:

*Driger V2 saldırı çemberi ve destek parçasını Burning Kerberus omurga/çekirdek/performans ucuyla kullanınca hem uzun dönen, hem alttan saldırabilen hem de Driger V2'nin geniş ve alçak yapısı sayesinde zor dışarı atılan bir karmanız oluyor. Wide Defense veya tüm 10 köşeli metalleri kullanabilirsiniz.

*Driger V2'yi kutudan çıktığı gibi kullansanız yine yukardakine benzer performans gösterir aslında.

*4 toplu Draciel S omurgasını Wide Defense ve ağır/agresif (Master Dragoon/Dranzer GT/Seaborg 2 vs...) saldırı çemberleri ile kullanarak, rakibi maçın başından dışarı atmayı hedefleyen karmalar var. Savunma türlerine karşı zayıf.


Kompakt Karmalar:

Driger S, 4 Toplu Draciel MBD, Driger V2 omurgaları ile dar çaplı saldırı çemberleri ve Ten Balance/Ten Heavy,/Six Heavy kullanan karmalar bunlar.

Küçük oldukları için zor hız kaybediyorlar ve saldırı türlerinin temas etmesi zorlaşıyor. Nispeten ağır oldukları için savunma bakımından da fena değiller.

Driger V2 omurgası yine Voltic Ape destek parçasıyla ideal.

En sık kullanılan saldırı çemberleri Driger S/Galeon olsa da Flash Leopard ve Dranzer F tarzı daha saldırıya yatkın çemberler de kullanılabilir.Ağırlık Diskleri:

Spoiler


 

 
  

Takao

 • *
 • Toplam İleti 3538
 • BeyPuan 3032
 • Foruma Hoş Geldiniz
  • Gereksiz Ekran
Ynt: En İyi Karmalar - Bakuten Shoot
« Yanıtla #1 : Temmuz 20, 2018, 00:00:41 »
Bilgiler için teşekkürler. 10 BeyPuan verdim. Konunun devamını bekliyorum.

Emlakçı Oytun

 • *
 • Toplam İleti 3069
 • BeyPuan 3885
 • Beyblade Crawlerz Takımı'nın Özgüveni! Durangaaaa!
Ynt: En İyi Karmalar - Bakuten Shoot
« Yanıtla #2 : Temmuz 20, 2018, 00:44:23 »
Bilgiler için teşekkürler. 10 BeyPuan verdim. Konunun devamını bekliyorum.
Ben de +1 BeyPuan verdim. 8)

tanerow123

 • *
 • Toplam İleti 199
 • BeyPuan 273
Ynt: En İyi Karmalar - Bakuten Shoot
« Yanıtla #3 : Temmuz 20, 2018, 01:02:25 »
Konu güzel eline sağlık   :D

Yanımda bir adet survivor ağırlık diski var sürekli bu disk üzerine kombolar yapıyorum özellikle zombie beybladelerde  :)

E_Kare

 • *
 • Toplam İleti 308
 • BeyPuan 1285
 • .
Ynt: En İyi Karmalar - Bakuten Shoot
« Yanıtla #4 : Temmuz 20, 2018, 02:08:48 »
Konu güzel eline sağlık   :D

Yanımda bir adet survivor ağırlık diski var sürekli bu disk üzerine kombolar yapıyorum özellikle zombie beybladelerde  :)

Dayanıklılık karmlarına da gelcem, omurga/shaft/performans ucu/çekirdek birleşimlerini anlaşılır bi biçimde yazabilcem inş  ;D

E_Kare

 • *
 • Toplam İleti 308
 • BeyPuan 1285
 • .
Ynt: En İyi Karmalar - Bakuten Shoot
« Yanıtla #5 : Temmuz 22, 2018, 02:20:09 »
Dayanıklılık türleri de eklendi

Takao

 • *
 • Toplam İleti 3538
 • BeyPuan 3032
 • Foruma Hoş Geldiniz
  • Gereksiz Ekran
Ynt: En İyi Karmalar - Bakuten Shoot
« Yanıtla #6 : Temmuz 22, 2018, 03:58:50 »
Dayanıklılık türleri de eklendi

Teşekkürler.

tanerow123

 • *
 • Toplam İleti 199
 • BeyPuan 273
Ynt: En İyi Karmalar - Bakuten Shoot
« Yanıtla #7 : Temmuz 22, 2018, 11:49:48 »
En iyi zombie karmalarından biri şu şekilde.

AR : Beyaz Gabriel(H)
SAR : Gaia Dragoon G
WD : Wide Survivor
SP : Voltaic Ape

Diğer kısımları biliniyor zaten.

Bilgiler için teşekkürler.

E_Kare

 • *
 • Toplam İleti 308
 • BeyPuan 1285
 • .
Ynt: En İyi Karmalar - Bakuten Shoot
« Yanıtla #8 : Temmuz 24, 2018, 03:27:10 »
Savunma ve Denge türleri de eklendi...

Takao

 • *
 • Toplam İleti 3538
 • BeyPuan 3032
 • Foruma Hoş Geldiniz
  • Gereksiz Ekran
Ynt: En İyi Karmalar - Bakuten Shoot
« Yanıtla #9 : Temmuz 24, 2018, 14:31:51 »
Savunma ve Denge türleri de eklendi...

Teşekkürler.